«
 1. Anasayfa
 2. Eğlence
 3. Unutulmaz Filmler Listesi

Unutulmaz Filmler Listesi

unutulmaz filmler

Corona Virüsü sebebiyle evlerimizde kaldığımız bu günlerde en çok ihtiyaç duyduklarımızdan biri de film önerileri oluyor. Netflix başta olmak üzere çeşitli dizi ve film önerileri ile günümüzü doldurmaya çalışıyorken bizlerde ufak bir araştırma yaptık. İşte sizler için araştırdığımız unutulmaz filmler ile evde kaldığınız bu günleri çok daha keyifli bir hale dönüştürebilirsiniz.

İlk 3’de Yer Alan Unutulmaz Filmler

 • Esaretin Bedeli: 1994 senesinde çekilen bu film IMDb’den 9.3 puan alarak listenin başında yerini alıyor. Tim Robbins, Gil Bellows, Morgan Freeman, William Sadler ve Bob Gunton gibi oyuncuların başrol olarak yer aldığı film, bu güne kadar sayısız ödülede sahip olmuştur. Bankacı olan Andy Dufrense’in hem sevgilisini hem de karısını öldürmek ile suçlanmaktadır. Filmde; suçlu olmamasına rağmen bunu kanıtlayamadığı için hapishaneye gönderilen adamın 20 sene boyunca suçsuz yere ceza yatması ve başına gelenler akıcı bir şekilde işleniyor. Film hem oyunculuk performanslarıyla hem de işlenişiyle IMDB listesinin en tepesindeki yerini uzun yıllardan beri koruyor.
 • Baba 2: En iyi filmler arasında yer alan Baba filminden tam iki yıl sonra çekilen Baba 2 filmi, ilk filmin devamı niteliğindedir. Marlon Brando, Al Pacino ve James Caan gibi oyuncuların başrol olarak yer aldığı film IMBb’den 9.2 puan alarak listenin ikinci sırasında yer alıyor. Büyük bir güce ulaşan Michael Corleone, rakiplerinin ailesine zarar vermesini engellemeye çalışmaktadır. Zekasını kullanarak güçlenen başlarda sıradan bir adamken, gelişen olaylar karşısında çileden çıkmaya başlamış ve zekasının yerini artık hem gaddar hem de acımasız bir ruh hali almıştır. Bu bürünmek zorunda olduğu yeni kimliği yüzünden yapmak istemediği suçlara yönelen Corleone, Sicilya’dan Amerika’ya göç eder. Baba filminin devamı olarak ödül kazanan ilk film olan ve unutulmaz filmler arasında yer alan “Baba 2” filmi, 6 adet ödüle de layık görülmüştür. 1993 yılında kültürel, estetik ve tarihi olarak önemli filmler arasına seçilen filmin orijinal versiyonu ABD Ulusal Film arşivinde koruma altına alınmıştır.
 • Piyanist: 2020 senesinde çekilen ve IMDb’den 8.5 puan alarak listenin 3.sırasında yer alan filmde; Adrien Brody, Emilia Fox ve Thomas Kretschmann başrolü paylaşıyor. Wladyslaw Szpilman, Polonyalı başarılı bir piyanist olup, geleceği en parlak piyanistlerin arasında yer almaktadır. Ancak o yıllarda İkinci Dünya Savaşı patlak verir ve Almanya Polonya’yı işgal eder. Hitler’in Yahudiler’e uygulamış olduğu zülüm sonucu Yahudi olan piyanist Wladyslaw Szpilman ve ailesi de toplama kampına götürülecektir. Şansı bir şekilde yaver giden piyanist, toplama kampına gitmekten son anda kurtulur fakat bu kez de Varşova’da varoş bir mahallede yaşamaya başlar. Hayatı aniden değişen piyanist hiç alışık olmadığı bir hayatın içinde yaşam mücadelesi vermeye başlar. En başarılı dram filmleri arasında ilk sıralarda yer alan bu filmi de izlemenizi öneriyoruz.

Diğer Unutulmaz Film Önerileri Nelerdir?

Çeşitli dallarda en çok beğenilen, unutulmaz film önerileri arasında yerini alan ve IMDb tarafından da en yüksek puana sahip olan diğer 10 film önerisi ise şu şekilde;

 1. Yeşil Yol IMDb: 8.5
 2. 3 Ahmak – IMDb: 8.4
 3. Akıl Oyunları – IMDb: 8.2 
 4. Gladyatör – IMDb: 8.5
 5. Dövüş Kulübü – IMDb: 8.8
 6. Cesur Yürek – IMDb: 8.4
 7. Leon – IMDb: 8.6
 8. Testere – IMDb: 7.6
 9. Makinist – IMDb: 7.7
 10. Ejderha Dövmeli Kız – IMDb: 7.8