«
  1. Anasayfa
  2. Ali Doruk

Ali Doruk

02

Ali Doruk’un Özgeçmişi;

1969, İstanbul doğumlu. Özel Kalamış Lisesi’nden mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. 1990 yılında Harvard Universitesi, Graduate School of Design’da Mimari Tasarım programına katıldı. Eğitimine Parson’s School of Design, İçmimarlık bölümünde devam etti ve 1996 yılında mezun oldu.1997 yılında Net Mimarlığı kurdu ve bu yıldan beri Net Mimarlığın Kurucu Ortağı olarak devam etmektedir.

Net Mimarlık Hakkında;

Net Mimarlık kurumsal yapıların projelendirilmesi ve uygulaması konularında 1997’den beri uzman kadrosu ile hizmet vermektedir. Günümüzdeki hızlı gelişmelere paralel yeni hedefler belirleyen Net Mimarlık, yeni projeler geliştiren ve gelişimin getirdiği sorumlulukları paylaşan bir mimari felsefeye sahiptir. Bizler bu felsefeyle yola çıkarak,  her türlü kurumsal yapının iç mimari problemlerini çağımızın getirdiği gerekliliklerle çözüyoruz.

Net Mimarlık için tasarım sadece biçimlerin, şekillerin ve malzemelerin birleştirildiği soyut bir eylem değil, bir problem çözme çabasıdır. Var oluş sebebimiz, insanın içinde bulunduğu alanlardaki yaşam koşullarını geliştirmek ve ilham verici mekanlar yaratmaktır.

Problem çözmeyi sanatsal bir biçime yükselterek, insanların çalışma  biçimlerini çeşitlendiriyor böylece insanların yaşam tarzlarını zenginleştiriyoruz.

‘İç Mimarlık bizim için iç mekan yaşam standartlarını yükseltme sanatıdır!’

Net Mimarlık Kurucu Ortağı 

Ali Doruk

NET MİMARLIK TARAFINDAN YAPILAN BAZI PROJELER

Boeing International

Trump Towers, İstanbul
2014, 350m²

Proje/Project : Net Mimarlık
Uygulama/Application: Net Mimarlık

Boeing International şirketinin İstanbul şubesi Trump Towers’da 350 m2’lik bir ofis alanını kapsamaktadır. Proje Net Mimarlık tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Tasarlanan ofis BICAB imajını korumak ve sürdürmek, aynı zamanda ilgi uyandıran ve tutarlı bir görsel etki yaratmak üzerine kurulmuştur. Projenin hedefi uygun yenilikçi tasarım çözümlerini bağlamsal açıdan hassas bir yaklaşım kullanarak, akıllı, nitel tasarım çözümleri taahhüdü ile Boeing dünya konseptine uygun bir tasarım oluşturmaktır. Boeing Istanbul ofis projesi iki ayda inşa edilmiştir. Net Mimarlık bu projesiyle BICAB ürün ve hizmetlerinin kalitesini ve güvenilirliğini yansıtan olumlu bir imaj teşviki hedeflemiştir.

Boeing International Company’s Istanbul office is located at the Trump Towers. The project is designed and applied by Net Mimarlık. The office is designed to sustain the BICAB image, while creating a compelling visual effect. The objective is to apply inovative design strategies incorporated with a contextual approach. The project is completed in two months.


CAFE – RESTAURANT

Divan Cafe
Erenköy, İstanbul
2013, 1014m²

Proje/Project : Net Mimarlık
Uygulama/Application: Net Mimarlık

Net Mimarlık, 2009 yılı itibariyle Divan Cafe ve Restoranlarının konsept tasarımı ve mimari projeleri üzerine çalışmaktadır. 2013 yılında uygulaması tamamlanan, Divan Erenköy Pub Projesi, sonraki restoran projelerinde de uygulanacak “yeni bir konsept” anlayışı ile ele alınmıştır. Yenilenen konsept bağlamında malzemelerdeki doku ve renk seçimleri ile Divan’ ın kalitesini öne çıkaran rahat, ferah ve genç bir mekan yaratılması hedeflenmiştir. Pastane ve Pub bölümleri; kapalı, yarı açık ve açık oturma alanlarından oluşur. Oturma-servis alanları cadde seviyesinde yer alırken, her iki bölüme de ithaf eden geniş bir mutfak alanı bodrum katta planlanmıştır. Pastane ve Pub alanlarını parçalamadan bir bütün gibi gösteren dinamik cephe, caddenin akışkan ve hareketli haline atıfta bulunurken kendi içinde parçalanarak insan ölçeğinde ritmini yakalar.

Divan; a postmordern confluence of passionate and vibrant hospitality with professionals flowing together, have been our client since year 2009. The Divan group has a specific culture and philosophy, where Net Mimarlik, as designers with a penchant for minutiae respect have tried to manifest the Divan philosophy in every Pub and Cafe built so far. The goal has been of creating not only a serene café, but a social destination for local visitors. Our motto being ‘’Design a vision, make an Impression, create an experience’’ Café Erenkoy features 2 floors with the café spread on 827 m2 on ground floor, with indoors amalgamating into the outdoors , and all services in the basement floor.


KONUT

Kızılada
Fethiye, Muğla
2012, 40000m²

Konsept Proje/Conceptual Project : Net Mimarlık

Kızılada Projesi, Ege Denizi kıyısında 40.000m2’lik adaya yayılmaktadır. Net Mimarlık uygulanacak olan projeyi iki fazda tasarlamıştır. İlk fazda, rıhtım, restoran, cafe, var ve lounge alanları topografyadan yola çıkarak tasarlanmış, çevrenin potansiyellerini ortaya çıkartmak hedeflenmiştir. Amaç binalar ve peyzajı bir bütün olarak ele almak, birbiriyle uyum içinde, adanın kimliğini bozmayacak şekilde konumlandırmaktır. Alanda 120m2’lik 6 suit villa tasarlanmış ve spa alanı tüm tesise eklenmiştir. İkinci fazda ise, projenin devamı olarak konaklama tesisleri tasarlanması düşünülmüştür.

Kızılada project is located 40000m2 area, on the Eagean Bay of Muğla. Net Mimarlık designed the conceptual project to be implemented in two phases. In the first phase, the jetty, restaurant, cafe, bar and lounge area are carried out from the topography, as to expose the potentials of the premises. The objective is to bond the buildings with the existing landscape. 6 suite villas, each 120m2, have been located to the area and a spa area is also added to these facilities. In the second phase, as of a part of the whole project, accomodations are to be affiliated.


OFİS

Novo Nordisk
Akmerkez, İstanbul
2009, 3000m²

Proje/Project : Net Mimarlık
Uygulama/Application: Net Mimarlık

İstanbul Akmerkez’in iş kulelerindeki toplam 3000 m²’lik Novo Nordisk ofis projesinin tasarım ve uygulaması Net Mimarlık tarafından yapılmıştır. 3 kata yayılmış olan ofis, 150 personelin çalışabileceği şekilde düzenlenmiştir. Her katta açık ofis alanları, toplantı odaları, yönetici odaları, cafe alanı bulunmaktadır. Yuvarlak planlı ofiste, cephelerden gelen güneş ışığının iç kısımlara kadar ulaşabilmesi için şeffaf cam bölücüler tercih edilmiştir. Genel olarak kurumsal kimlik renkleri kullanılan ofiste marka kimliği de tasarımda ön planda tutulmuştur.

Novo Nordisk Istanbul Office located in Akmerkez, is 3000 m² and has been designed and built by Net Mimarlık. It consists of three floors, which are arranged for 150 employees. All floors include open working spaces, private manager rooms, meeting rooms and a cafe, where people can get together and socialize. Transparent glass surfaces are mostly preferred to separate spaces. This way the sunlight from the facade can be carried into the central core of this circular-planned office. Corporate colors and logo are used frequently to emphasize the branding and corporate identity.

Yazıları İletişim

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *