«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. Kapımıza Kadar Gelen Tehlike

Kapımıza Kadar Gelen Tehlike

sinek

Dünyanın en ölümcül canlısının sivrisinekler olduğunu biliyor muydunuz? Her yıl dünyada milyonlarca kişi basit bir sivrisinek ısırığı yüzünden hayatını kaybediyor. 2019 yazı itibari ile İstanbul’daki vakalarla gündeme gelen Batı Nil Virüsü hastalığının ülkemizde de görülmesi küresel ısınmayla ilişkilendiriliyor.

Peki sivrisinekleri uzaklaştırmak için kullanılan sivrisinek kovucu spreylerin hem doğaya hem de insanalara zarar veren zehirler olduklarını hiç duydunuz mu? Duymadıysanız üzülerek sivrisinek kovucu spreylerin içerisinde permetrin gibi tehlikeli ve zehirleyici maddelerin bulunduğunu söylemek gerekiyor. Bir kanserojen olan bu molekülün sicili maalesef karanlık. Üstelik sağlık üzerindeki korkucu etkileri de uzun zamandır bilinen bir gerçek. Bu zehir; kromozal anomaliler, bağışıklık sistemi sorunları, karaciğer ve akciğer tümörleriyle ilişkisi bulunuyor.

Doğal Sivrisinek Kovucu Çözümler

Hem bu zehirden hem de sivrisineklerden korunmanız için ise doğal çözümler mevcut. Ne varsa doğada var diyerek hemen sivrisinekleri uzak tutmanızı sağlayacak doğal vücut yağlarını sizlerle paylaşıyoruz.

 • Tarçın Yağı: Yapılan bir araştırma tarçın yağının sinek kovucu spreylerde bulunan DEET kadar etkili bir koruyucu olduğunu belirtiyor. Hem de tehlikeli yan etkiler olmadan tarçın yağı ile sineklerden korunmanız mümkün. Ancak tarçın yağını direk cilde sürmemeniz öneriliyor. Yarım bardak suyun içerisine bir çay kaşığının dörtte biri kadar tarçın yağı ekleyerek kendi böcek spreyinizi doğal yollardan hazırlayabilirsiniz.
 • Lavanta Yağı: Lavanta yağını vücudunuza direk sürerek sivrisinekleri kendinizden uzak tutabilirsiniz.
 • Karanfil Yağı: Doğal sinek kovucu çözüm tariflerinden biri de karanfil yağı içeriyor. Yarım bardak suyun içerisine bir çay kaşığının dörtte biri kadar karanfil yağı ilave ederek sürebilirsiniz.
 • Okaliptüs Yağı: Keskin bir kokuya sahip olduğu için hem kene hem de sivrisinekleri kendinizden uzak tutabilirsiniz. Ancak iritasyon riskini en aza indirmek için ilk olarak vücudunuzun küçük bir alanında test etmeniz öneriliyor.
 • Citronella Yağı: Ülkemizde “İdris otu” olarak da bilinen bu bitkiden elde edeceğiniz yağ etkili bir sinek kovucu olacaktır.

Yaşam Alanınızdan Doğal Sivrisinek Kovucu Bitkiler

Sadece vücudunuzdan değil aynı zamanda yaşadığınız ortamdan da sinekleri doğal yollardan uzaklaştırmanız mümkün. Doğal bir takım bitkiler ile sineklerden kurtulabilirsiniz.

 • Fesleğen: Pencere önlerine, balkona fesleğen ekerek bu dertten kurtulabilirsiniz. Aromatik bir bitki olan fesleğenin sivrisinekleri uzak tutma konusunda etkili olduğu bilinmektedir.
 • Biberiye: Biberiye de yine sivrisinekleri uzak tutmada yararlı olan bitkilerdendir. Bu sebeple eğer bahçeniz varsa biberiye ekmeniz sizi sivrisineklerden koruyacaktır.
 • Itır Yağı: Bu esansiyel yağı yakarak kullanırsanız, etrafın hem çok güzel kokmasını sağlayabilir hem de sivrisinekleri bulunduğunuz ortamdan uzak tutabilirsiniz.