«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Tırnak Mantarı Kabusuna Son Vermeye Ne Dersiniz?

Tırnak Mantarı Kabusuna Son Vermeye Ne Dersiniz?

tırnak mantarı

Doğal yöntemlerle tırnak mantarı kabusunuzdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Eczanelerden, aktarlardan ve kozmetik ürün satılan dükkanlardan çok rahat bir şekilde bulabileceğiniz çay ağacı yağı ve portakal yağı yardımınıza koşuyor.

Mantar tedavisini doğal yollarla yapacağınız kolay bir kaç uygulama ile sağlayabilirsiniz. Yapacağınız doğal tedavi yöntemlerini uygularken mantarlı tırnağınızı uzun tutmamanız da tedavi süresini hızlandıracak önemli bir detaydır.

Çay Ağacı Yağı ve Portakal Yağı İle Tırnak Mantarı Sorunundan Kurtulun

Her akşam çay ağacı yağını mantarlı olan tırnağınıza uygulayıp, ayağınızın hava almasını sağlayın. Portakal yağı da çay ağacı yağında olduğu gibi etkili doğal bir yağ olarak karşımıza çıkıyor. Bu gibi yağların kullanımından hemen önce küçük bir alanda alerji testi yaparak vücudunuzun tepkisini ölçmenizde fayda olacaktır.

tırnak mantarı tedavisi

Tırnak Mantarı Tedavisinde Ezilmiş Sarımsak ve Beyaz Sirke Karışımının Etkisi

El ve ayak tırnak mantarı tedavisinde doğal yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkan diğer bir karışım ise beyaz sirke ve ezilmiş sarımsak oluyor. Sarımsağı iyice ezip, beyaz sirke ekleyerek karıştırın. Mantarlı olan tırnağınıza sürüp, üstünü kapatın. Tırnağınız iyileşene kadar bu işlemi her gün yapmaya devam edin.

Mantar Tedavisinde Etkili Olan Diğer Doğal Yöntemler

  • Sirkenin efsane gücü yeniden karşımızda. Her gece uyumadan önce, tırnak mantarının olduğu bölgeyi elma sirkesi döktüğünüz suda yaklaşık 20-30 dakika kadar bekletin. Ardından ıslak kalmayacağı şekilde iyice kurulayın ve gün içerisinde de mutlaka tırnaklarınızın hava almasını sağlayın.
  • Tırnak mantarını önlemek için viks şahaneler yaratıyor diyebiliriz. Elleriniz ya da ayaklarınızda oluşan mantardan kurtulabilmek için mantarlı bölgeye sürün ve üstünü gece boyunca kapatın. Eğer ellerinize uyguluyorsanız eldiven, ayaklarınıza uyguluyorsanız da çorap giyerek uyuyabilirsiniz.
  • Tırnak mantarı kapmış bölgeye uygulanabilecek en kolay diğer bir çözüm yolu ise limon! Limonun gücüne inanabilirsiniz. Her akşam mantarlı tırnaklarınıza limon damlatın ve 15 dakika kadar bekletin. Ardından suyla durulayın. Bu uygulamayı tırnağınız uzayana kadar her gün uygulayabilirsiniz.
  • Tırnak mantarı tedavisi için uygulanan diğer doğal bir yöntem de Hindistan cevizi yağı. Bu yağıda her gün sorunlu tırnağınıza sürerek kullanabilirsiniz.