«
  1. Anasayfa
  2. Röportajlar
  3. Yoksa Siz Hala Aquadrum İle Tanışmadınız mı?

Yoksa Siz Hala Aquadrum İle Tanışmadınız mı?

Aquadrum

Sevgili Online Kadın Dergisi okuyucularımız, Aquadrum’ın kurucusu Deniz Güngör ile yapmış olduğumuz keyifli röportajımızda hem bu yaratıcı müzik enstrümanını hem de Deniz Bey’i yakından tanıma fırsatını yakalayacaksınız.

1) Avrupa’nın en önemli 23 müzik mağazasında vitrinlerdeki yerini alan, 6 kıtada 40’tan fazla ülkeye ulaşan ve 2015 yılındaki Cenevre Patent Fuarı’nda altın madalya kazanan bu özel enstrümanı hayata geçiren Deniz Güngör kimdir? İlk olarak sizi tanıyabilir miyiz?

D.G: 1973 İstanbul’da doğdum/büyüdüm. 11 yaşında Istanbul Erkek Lisesinin müzik odasında davulla tanıştım ve ondan sonra hep çaldım.1993 yılında profesyonel olarak sahneye çıkmaya başladım.Hayatımı çalarak sürdürebilen şanslı azınlıktan olduğumu söyleyebilirim. Teoman, Funda Arar, Ajda Pekkan, Kıraç, Feridun Düzağaç, Yavuz Çetin, Melis Sökmen (liste çok uzun) sahnede ve albüm kayıtlarında eşlik ettiğim sanatçılardan bazılarıdır. Şu an hala Teoman’la sahne alıyorum.

2) Aquadrum fikri nasıl aklınıza geldi?

D.G: 2003 yılında ahşap melodik perküsyonlar olan Logdrumlar ile tanıştım. Bu benim için büyük bir yenilikti.Enstrümanın üstündeki değişik bölgelerde notalar vardı ve davulculuğumu kullanarak ritmik melodik müzikler yapmaya başlamıştım.Tüm melodi ve aranjmanı aynı anda çalabiliyordum.O dönemde zamanımın çoğunu enstrümanlarımı alıp ormanlık bölgelere gidip doğa içinde saatlerce çalarak geçirdim. 2006-2008 arasında yaptığım kompozisyonları Love Allaturca albümünde bir araya toplayıp yayınladım.

Bir süre sonra daha fazla nota dizisine ihtiyacım oldu. Enstrümanı yapan Schlagwerk firmasına gittim. Israrlarıma rağmen Gerhard Priel’i kendime özel diziler yapmaya ikna edemedim. (2017 Frankfurt fuarında kendisi firmaları için Enstrüman dizayn etmemi istedi, müthiş bir andı.)

Ülkemizde Youtube ın kapalı olduğu zamanlardı. Dünyada Insanlar Handpan’ı (Trinidad Tobago da 1940 lardan beri yapılan içbükey yapılan Steel drum ın Felix Röhner tarafından 2001 yılında dış bükeye çevrilmiş hali) yeni duyuyorlar fakat yüksek fiyatı sebebiyle alamıyorlardı.

Youtube a kaçak girmeyi öğrendiğimin ilk dakikasında Dennis Havlena’nın(sonradan iyi dost olduk) hiç doldurulmamış bir Propan tankını keserek nasıl enstrümanlar yapılabileceğini anlatan makaleyi okudum. Ne yapacağımı çok iyi biliyordum çünkü bu prensipteki enstrümanların çalımı ve dizaynına onbinlerce saat harcamıştım.

Biraz zor da olsa 3 tane hiç doldurulmamış tüpgaz tankı ele geçirdim.Cetvelle düz çizgi çizemezdim dekupajla düzgün çelik kesmeyi öğrendim.

3) Bu fikir ürüne dönüşürken yaşadığınız zorluklar oldu mu? Ne gibi aşamalardan geçtiniz?

D.G: Elde ilk prototipleri yaptıktan sonra 2009 yılında Eskişehirde bir Traktör fabrikasında ilk üretimlerimi yapmaya başladım. Geçen 11 yılda küçük bir üretici olarak, ağır sanayi ,7 eksen lazer, kaplama teknikleri, metalurji mühendisliği, lojistik, boya, kutulama, pazarlama, insan ilişkileri gibi üstüne kalınca bir kitap yazabileceğim yüzlerce konuyu öğrenip, hatalar yapıp, üstesinden gelmeye çalıştım..

4) Aquadrum’ın özelliği nedir? Biraz bu eşsiz enstrümanın çalışma şeklinden bahsedebilir misiniz?

D.G: www.aquadrum.com tutorial videolarda çok açık anlatımlar var.

Yazıyla anlatmak gerekirse. Elle veya küçük bir malletle enstrümanın üzerindeki dillere vurarak dilin titreşmesini sağlıyorsunuz. Enstrüman bir nota dizisi veya makam üzerine akord edildiği için neresine vurursanız vurun ahenkli ,anlamlı ,dizi dışı olmayan bir ses çıkartmanızı sağlıyor. Yani hatalı bir ses vuramıyorsunuz.

5) Aquadrum’ın benzerlerinden farkı nedir?

D.G: Aquadrum idiophone ailesinin (tel ve membran yardımı olmadan tüm gövdenin titreşmesiyle ses veren müzik enstrümanları) akordu değiştirilebilen ilk ve tek üyesidir. Patentim de akord değiştirme üzerinedir. Bu tek enstrümanla mikrotonaller dahil yüzlerce nota dizisine ulaşmanız anlamına geliyor. Ayrıca enstrümanın nota yerleştirilme tasarımı eşsizdir. Bir müzisyen tarafından dizayn edildiği için enstrümanın üzerindeki tüm geometrik şekiller (sol alt köşe, sağ kenar, Y harfi çizme vs vs..) kolayca akorlara ulaşmanızı sağlar.Bu özellik ileri çalım tekniklerinde farklı tasarımlarla asla çalamayacağınız şeyleri çalma olanağı sağlar.

6) Dünya üzerinde profesyonel modellerinizden çalan ünlü sanatçılar olduğunu biliyorum. Bu ünlü isimlerin kimler olduklarından ve nasıl Aquadrum ile yollarının kesiştiğinden bahsedebilir misiniz?

D.G: Richard Bona, Pedrito Martinez, Taku Hirano (Michael Jackson, Whitney Houston, Beyonce,Fleetwood Mac vs…), Adam Marcello (Katy Perry ), Horacio Hernandez (Tom Waits, Michel Camilo ), Manu Delago (Björk, Anoushka Shankar, Olafur Arnalds ), Bugge Wesseltoft, Salar Nader (Stanley Clarke orkestrası), Jarrod Cagwin (Sezen Aksu, Rabih Abu Khalil), Pitti Hecht ( Scorpions) vs…. Bu isimlerin çoğu ya fuarlardan, ya kulislerden ama pek çoğu arkadaşım.

7) Bize biraz kurduğunuz Aquadrum Müzik İstasyonu’nu projenizden bahsedebilir misiniz?

D.G: Oyun alanları, çocukların bir araya gelerek iletişime girdikleri, takım çalışmasını deneyimledikleri, müzikle sosyalleştikleri, kendi potansiyellerini keşfettikleri yerlerdir. Çocukların oyun alanlarının, özgüvenlerini arttıracak, yeteneklerini açığa çıkartacak, bedensel ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlayacak şekilde tasarlanması çok önemlidir. Bu dikkat noktalarını göz önünde bulundurarak çocuklar için Aquadrum Müzik İstasyonu’nu tasarladık. Aquadrum müzik istasyonu, okul bahçeleri, oyun parkları ve kamusal alandaki parklara kurulabilen, çalınabilir parklar projesidir.

Aquadrum müzik istasyonu, elle veya malet ile çalınabilen Aquadrum müzik enstrümanlarından oluşan, vurmalı melodik bir enstelasyondur. Aquadrum enstrümanı, belirli bir nota dizilimine sahip olduğu için çalan çocukların herhangi bir müzikal eğitime ihtiyaç duymadan, o anda ve kolaylıkla ses çıkarıp müzik yapabilecekleri eğlenceli ve sakinleştirici bir tınıya sahiptir. Tabi ebeveynlerinden fırsat kalırsa.. 🙂

8) Aquadrum üretiminde model, renk ve boy seçenekleriniz neler?

D.G: 300 milimetrelik 9 notalı 3 renk ve gam

1)Lila Natural born Chillers Sol major pentatonic. Mutlu bir his verir.Özellikle

Afrika,Çin ve Avrupada yaygın kullanılır.

2)Sarı Mystic La minor Japon pentatoniği. Melankolik bir uzak doğu tınısı verir. Lilayla uyumludur birbirlerini tamamlar. Çiftler,anne çocuk, takım soru cevap oyunları için tasarlanmıştır bu ikisi.

3)Turuncu Eargasm Fa minor Diatonictir.İkinci dilden baktığınızda Do phrighian (Kürdi) Oryantal güçlü melodileri ve armonileri çalabilirsiniz.

4)386 milimetrelik Profesyonel akordu değiştirilebilir model 11 notalıdır Rengi Siyah sparkle antrasittir.Her nota 6 yarım ses akordlanabilir.

9) Aquadrum çalabilmek için öğrenilmesi gereken bir metot veya notaya dayanan bir çalma tekniği var mı? Yoksa herkes çalabilir mi?

D.G: Enstrüman her seviyeye cevap verebilmektedir. Tek parmakla bile geometrik şekilleri takip ederek patternler oluşturabilir, görsel ve işitsel zekanızı bir arada kullanarak kendi kompozisyonlarınızı ve atmosferlerinizi yaratabilirsiniz. Dikte edilen bir eğitime inanmıyorum.

10) Aquadrum ve sizin için gelecek planları neler?

D.G: Hayat plan yaparken başımıza gelen şeylerin bileşkesi. Müzik en iyisi bence 🙂