«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Çocuklarda Görülen Yeni Virüs Korkutuyor

Çocuklarda Görülen Yeni Virüs Korkutuyor

çocukları etkileyen virüs

ABD’deki Corona virüs salgınının merkez üssü olduğu söylenen New York eyaletinde “27 Mart’tan itibaren en düşük ölüm oranı” görüldü. New York Valisi Cuomo, bu verilerin mutlu edici olduğunu ancak Kovid-19 bağlantılı olan ve eyaletteki küçük yaştaki çocukları etkileyen hastalığın henüz türünün belirlenmediğini kaydetti.

Yaptığı basın toplantısında New York Valisi Andrew Cuomo, eyalette son 24 saat içerisinde toplam 207 kişinin virüsten dolayı yaşamını yitirdiğini ve maalesef 521 kişiye de Kovid-19 tanısının konulduğunu belirtti. Yaşanılan ölüm sayıları bakımından 27 Mart’tan bugüne en düşük rakamı gördüklerini söyleyen Andrew Cuomo, “Sayılar her ne kadar hala korkunç derecede yüksek olsa da yinede öncekilere göre iyi bir seviyede ilerliyor ve bu durum umut verici.” dedi.

Cuomo, New York eyaletindeki virüs salgınının 20 Mart’tan itibaren yükseldiğini hatırlatarak, “Şu anda virüs salgınında en azından başladığımız noktaya geri dönebildik. Bu umut verici. 20 Mart ile 9 Mayıs tarihlerindeki o süreç, bizim için çok zor ve acılı geçti.” değerlendirmesini yaptı.

Çocuklarda Görülen Yeni Virüs Yayılmaya Devam Ediyor

Kovid-19 bağlantılı olan ve küçük yaştaki çocukları etkileyen bu yeni virüsün 85 çocukta tespit edildiğini açıklayan Cuomo, maalesef 3 çocuğun bu hastalık sebebi ile de hayatını kaybettiğini bildirdi. Bu hastalığın belirtilerinin Kovid-19’a benzediğini ancak birebir aynı olmadığını söyleyen New York valisi, belirtilerinin toksik şok sendromunu andırdığını da dile getirdi. Bu sebeple bunun normal bir Corona virüs vakası olmadığını ancak Kovid-19’un da solunum yollarını etkilediğini hatırlattı. Bu hastalıkta bazen kalbin bazen de kan damarlarının iltihaplandığının da tespit edildiğini sözlerine ekledi. Cuomo, hastalığın araştırıldığı ve en kısa sürede olumlu yol alınabilmesini umduğunu da belirtti.

ABD’de Vaka Sayısı 1 Milyonu Geçti

ABD’de salgının merkezi konumundaki New York’ta, Kovid-19 sebebi ile 26 binden fazla kişi hayatını kaybederken, toplam vaka sayısı ise 344 bine yaklaştı. Bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin verilerin güncel bir şekilde verildiği “Worldometer” adlı internet sitesinin verilerine göre, ABD genelinde Corona virüse yakalananlar 1 milyon 350 binden fazla ve 80 binden fazla kişi de hayatını kaybetti.