«
  1. Anasayfa
  2. Yaşam
  3. Arıların Yaşam İçin Önemi Nedir?

Arıların Yaşam İçin Önemi Nedir?

arıların yaşam için önemi

Arıların yaşam için önemi tahmin edilenden çok daha fazladır. Arı denince akla bal üretmeleri gelir. Ancak sağladığı faydalar sadece bal üretmek ile sınırlı değil. Polen, propolis, balmumu, arı sütü ve arı zehri olmakla birlikte ürettikleri ve faydaları saymakla bitmez.

Her ne kadar gördüğümüz zaman sokulma ihtimaline karşı arılardan korkup kaçıyor olsak da aslında bu ufak canlılar sırtlarında dünyanın ağırlığını taşıyorlar. Arılar olmazsa Dünya olmaz dersek hiç de abartmış olmayız. Arıların yaşam için önemi nedir çok iyi bilmeliyiz ve onlara daha fazla sahip çıkmalıyız.

Arıların Yaşam İçin Önemi ve Faydaları

Gelin şimdi arıların önemi nelermiş maddeler halinde değinelim…

  1. Arılar polenleri çiçekten çiçeğe ve bitkiden bitkiye taşıma işlemini yaparak polenleme yani tozlaşma sürecini gerçekleştirirler. Buna bağlı olarak arılar tüm gıda mahsullerinin yaklaşık %85’inin varlıklarını sürdürebilmeleri için gereklidir.
  2. Arıların yaşam için önemi değerlendirildiğinde tabii ki hepinizin ilk aklına gelen bal üretmelerini saymadan geçemeyiz. Bal hem doğal hem de antibakteriyel özellikleri sebebi ile oldukça sağlıklı ve yararlı besinler listesinde yer almaktadır. İçeriğinde barındırdığı; antibakteriyel ve antioksidan yaraları iyileştirmektedir. İnsan ve kimyasalların müdahelesi olmadan doğal olarak üretilen bal, işlenmiş gıda yapımında kullanılan yüksek fruktozlu mısır şurubuna oranla çok daha sağlıklı bir alternatif olarak kullanılmaktadır.
  3. Arı poleni, arıların sağladığı faydalardan bir diğeridir. İnsanlar için polen mükemmel bir mineral, amino asit ve vitamin kaynağı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca arı poleni alerjilere karşı da vücudun korunmasına katkı sağlar ve vücudun direnç kazanmasında da etkilidir.
  4. Arıların önemi açısından bal üretiyor olmalarının sağladığı diğer bir fayda da; alerji mevsimi öncesinde alındığında polen içeriği sayesinde, alerjenlere karşı uyum sağlamanıza katkı sağlamaktadır.
  5. Arıların yaşam için önemi nedir sorusunun bir diğer cevabı da balmumu üretiyor olmalarıdır. Bal mumu; güzellik ürünleri, mobilya mumu, dudak kremi ve bunun gibi alanlarda balmumu kaplamanın bir bileşeni olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca balmumu, arıların balı depolayabildikleri bal peteklerinin yaratılması için de kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak balmumu, arı kovanını ayakta tutan önemli bir arı ürünü olarak da karşımıza çıkmaktadır. Balmumu olmadan poleni ve balı saklama şansları bulunmamaktadır.
  6. Arıların önemli nedir açısından değerlendirmeye devam ediyoruz. Bir diğer sağladıkları fayda ise Propolis malzemesidir. Arılar Propolisi, kovandaki boşlukları ve küçük çatlakları kapatmak için kullandıkları reçineli bir malzemedir. Bu tatlı arılar ağaçlardan reçineyi toplayarak biraz bal ile karıştırarak propolisi oluştururlar. Propolisler aynı zamanda kovanlardaki tehlikeli mantarları ve mikropları uzak tutmak için de koruma amaçlı kullanılmaktadır.
  7. Arıların yaşam için önemi ve faydaları nedir sorusunun merak edilen bir diğer cevabı da arı sütüdür. Arı sütü, işçi bal arıları tarafından üretilmekte olan süt salgılarıdır. Proteinler, yağlar, su, şekerler, mineral tuzlar, amino asitler ve vitaminler içeren oldukça besleyici ve zengin bir üründür. Henüz bir ilaç olarak her ne kadar kanıtlanmamış olsa da, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve yaşlanmanın etkileriyle mücadele edilmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca yapılan bazı araştırmalar arı sütünün sağlıklı kolestrol seviyesini destekleme konusunda da yardımcı bir etken olduğunu göstermektedir.