«
  1. Anasayfa
  2. Bülten
  3. Corona Virüsü Endişesi E-Ticarette Ciroyu İkiye Katladı

Corona Virüsü Endişesi E-Ticarette Ciroyu İkiye Katladı

Corona Virüsü

Corona virüsü tehdidi yüzünden, çarşı, market, AVM gibi kalabalık ortamlardan uzak kalmaya çalışanlar, ihtiyaçlarını karşılamak için e-ticareti tercih etmeye başladı.

Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com’un kurucu ortağı olan Güçlü Kayral, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Corona virüs vakasının tespit edildiğinin açıklamasının hemen ardından alışverişlerini internetten yapan kişilerin sayısında çok ciddi bir artış yaşandığını söyledi.

Alışveriş için pazar, çarşı, market ve AVM gibi insanların kalabalık mekanlara gitmemeye başladığının ve bu mekanlardaki kişi sayısının azaldığını belirten Kayral, “Okullar tatil edildi ve tüm sosyal etkinlikler de iptal edildi. İnsanlar ister istemez ev ve ofislere hapsolmak durumunda kaldı. Kimse mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaya çalışıyor. Özellikle de kalabalıklardan yerlerden uzak durmaya çalışıyorlar. Buna bağlı olarak da temel ihtiyaçlar dâhil alışverişlerini internet üzerinden yapmaya başladılar. Piyasa genelinde dezenfektan ürünler bulunmazken, sanal mağazalarda bu tür henüz bir sıkıntı yok. Hatta sanal mağazalar cirolarını ikiye katladı” dedi.

Yeni Müşterilerin Çoğunluğunu Çalışan Kadınlar Oluşturuyor

Kayral, sisteme yeni giren müşterilerin büyük bir çoğunluğunun çalışan kadınlardan oluştuğunu belirterek, “Çalışan kadınlar Corona virüs tehdidi yüzünden çarşı pazar gezmek yerine öğle tatillerinde alışverişini internet üzerinden yapıyor” dedi.

Anormal Fiyat Hareketlerine Online Çözüm

Son günlerde özellikle temizlik, dezenfektan ve gıda ürünleri fiyatlarında çok ciddi farklılıklar olduğunu belirten Kayral, şunları söyledi: “Bu tür özel durumlar söz konusu olduğunda online alışveriş, bilinçli tüketiciler tarafından daha fazla tercih ediliyor. Tüketici market market gezmek zorunda kalmak yerine bilgisayar başından istediği ürünün hangi markette ve ne kadara satıldığını rahatlıkla öğrenebiliyor. Aynı zamanda fiyat karşılaştırması da yapabiliyor.

Alışverişlerin Avantajix.com gibi her alışverişe nakit para veren siteler üzerinden yapılıyor olması aile bütçesine de ekstra katkı sağlıyor. Sipariş miktarına bağlı olarak nakliye ücreti alınmıyor olması da online market alışverişini daha bir cazip kılıyor. Müşteri, 5-10 litrelik su bidonlarını, sebzeyi, ununu, meyveyi, şekerini, kilo kilo deterjanı marketten alarak eve taşımak yerine online satın alarak kapısına kadar getirebiliyor.”