«
  1. Anasayfa
  2. Yaşam
  3. Kadınların Karantina Hali ve Yaşadıkları Zorluklar

Kadınların Karantina Hali ve Yaşadıkları Zorluklar

karantinada kadınların hali

Corona virüsü hakkında birkaç haftadır çok fazla bilgiyi edindik ve çok şey öğrendik. bu virüsün ne olduğu, nasıl bulaştığı ve kendimizi nasıl korumamız gerektiği gibi çok fazla konu hakkında artık bilgi sahibiyiz. Küresel çapta hem dünyada hem de ülkemizde Kovid 19 tehditinin boyutları her geçen gün maalesef büyüyor.

Her gün yüzlerce insan bu virüs yüzünden hayatını kaybediyor. Binlerce insan ise hastalığa yakalanıyor ve bu virüs ile hatta kalma savaşı veriyor. Tüm dünyada Coranavirüs ile ilgili iki farklı görüş ortaya çıktı önce. Bunlardan birisi aşırı tiye alan bir yaklaşımdı. Diğeri ise bu virüsten başka bir şey düşünemeyen bir tutumdu. Gerekli olan tabiiki her iki yaklaşımın ortasında bir ayar yakalayıp, benimsemekti. Bütün bunlarla beraber karantina günleri söz konusu oldu. Karantina ile birlikte kadınların yüküde arttı.

Karantina Günlerinde Kadınların Yaşadığı Zorluklar

Okullarda eğitim ve öğretime ara verilmesi ile birlikte çocuk bakımı gün içerisinde kadınlara kaldı. Çocukların oyalanması için farklı farklı aktiviteler bulunmaya çalışılsa da, bunun pek kolay olduğunu söylemek mümkün değil. Tabii bu aşamda kadın dayanışması yine çıktı ortaya. Her gün sosyal medya aracılığı ile anneler çocuklarını oyalamak için bulduğu yeni oyun yöntemlerini birbirleri ile paylaşarak dayanışma içerisine girdi.

İşe gidemediği için evde kalan kocaları da düşününce kadınlar için günlük mesai süresi yüzde yüz artmış oldu. Yıkanılan çamaşır miktarı, yapılan yemek miktarı, yıkanma sayıları, çocukların öz bakımı ile ilgili olan değişik faaliyetler gibi maddeler aldı başını gitti. Üstelik bunlar ile birlikte kadınların kendilerine ayırdığı dinlenme molaları da ellerinden alınmış oldu.

Hele Birde Home Ofis Çalışmak Zorunda Kalan Kadınlar İçin Durum Tam Bir Çilehane…

Teknolojinin gelmiş olduğu aşama ve hayatı devam ettirme zorunluluğu hemen evden çalışma konusunu gündeme getirdi. Buna bağlı olarak da home ofis çalışma durumu ortaya çıktı. Tüm gün süren evden çalışma hali kadınların emeğinin görünmezliğini arttırırken çalışma sürelerini de sınırsızlaştırdı. Bu yoğun çalışma temposuna; evde çocukları oyalamak, sabah, öğle ve akşam için yemek hazırlamak, çamaşır yıkamak, evi temizlemek, ütüyü de yetiştirmek eklenince, durum tam bir çilehaneye dönüştü. Bu sebeple Karantina günlerimizi geçirirken koca bir alkışıda kadınların alması gerektiğinin farkına vardık. O halde tüm çalışan ve evine, çocuklarına yetişmeye çalışan kadınları biz de Online Kadın Dergisi olarak alkışlıyoruz.