«
  1. Anasayfa
  2. Yaşam
  3. Arıların Hayatımızdaki Önemi

Arıların Hayatımızdaki Önemi

arılar

Öneminin farkında olmadığımız arılar yeryüzü için aslında çok önemli varlıklardır. Einstein ‘Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanların sadece dört yıl ömrü kalır demişti. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz’ derken belli ki şaka yapmıyordu.

Günümüzde dünyada meydana gelen toplu arı ölümleri yüzünden bir sürü kriz yaşanmakta. Arıların ölümüne sebep olan faktörler arasında; GDO’lar, böcek ilaçlarının kullanımı ve habitat kaybını saymak mümkün.

Görevleri sadece bal yapmak olarak sanılsa bile bu muhteşem hayvanlar, tüm ekolojik dengeyi ayakta tutan birer kahramandır aslında. Her gün binlerce çiçek üzerinde dolaşarak ayakları yardımıyla taşıdıkları polenleri her yere dağıtan arılar, bitkilerin döllenip çoğalmasına olanak sağlarlar.

Bu mükemmel hayvanlar dünyada olmasaydı büyük bir kuraklık ve kıtlık yaşanırdı. Einstein’ın savı bilim adamları tarafından da destekleniyor. Eğer arıların önemini anlamaz, onları korumak adına bir şeyler yapmazsak bilim adamları arılar ortadan kalkarsa dünyanın en fazla dört yıl daha devam edebileceğini daha sonra yok olacağını söylüyor.

İşte dünyamız için bu kadar önemli bu muhteşem hayvanlar için yapılması gerekenler;

  • Arıların beslendiği doğal ortamları korumak,
  • Çiçeklere zarar vermemek,
  • Açık alan çiçeklerde böcek ilacı kullanmamak,
  • Arıları öldürmemek,
  • Arıların en çok sevdiği bitkileri bahçe ve balkonlara ekmek.

Not: Arılar en çok lavantaya bayılırlar. Bilinen diğer sevdikleri çiçekler ise nane, ıhlamur, kasımpatı, kekik, kestane, adaçayı, yonca, iğde, ayçiçeği, erguvan, sarmaşık ve sarmaşık çeşitleridir. Mavi, eflatun, mor, sarı ve beyaz renk dikkatlerini çekiyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *