«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. 7 Saatten Az Uyumak, Covid Riskini Artırıyor

7 Saatten Az Uyumak, Covid Riskini Artırıyor

az uyumak

“Bir gece uykusuz kalmak ertesi gün sinirli ya da yorgun olmamıza, sürekli uykusuz kalmak ise kronik bir takım hastalıklara yol açıyor.” diyen Dr. Sinan Akkurt, içinde bulunmuş olduğumuz Covid-19 salgını sürecinde düzenli uykunun enfeksiyon riskini azaltmak ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak açısından önem taşıdığını vurguluyor.

Dr. Sinan Akkurt; düzensiz ve yetersiz uykunun bağışıklık gücünün azalması ile ilişkilendirildiğini, yeterli ve düzenli uykunun ise bağışıklık sistemini enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olduğunu belirtti. “Az uyumanın kan hücrelerinden salınan enfeksiyona karşı koruyucu molekülleri azalttığı gibi, aynı zamanda bağışıklıkta rol oynayan çeşitli protein moleküllerini de olumsuz yönde etkiliyor.” diyen Dr. Akkurt, bu nedenle günde yedi saatten az uyuyan kişilerin; soğuk algınlığı, grip ve Covid-19 gibi enfeksiyonlara yakalanma olasılıklarının en az iki misli arttığını söyledi.

Uykusuz Kalmak Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor

Yoğun iş yaşamından aşırı kafein tüketimine, huzursuz bacak sendromundan gürültülü ev ortamına ve çeşitli sebeplere bağlı olarak sürekli uykusuz kalmak maalesef pek çok hastalığa beraberinde davetiye çıkarıyor. Dr. Sinan Akkurt’un verdiği bilgilere göre, uykusuzluk saldırganlık, duygusal patlamalar ve öfke gibi ruh hali değişiklikleri ile doğrudan ilişkili olmakla birlikte anksiyete ve depresyon gibi mevcut psikiyatrik hastalıkları da kötü yönde etkileyebiliyor.

Dikkat, karar verme, hafıza, odaklanma, yaratıcılık gibi yetenekleri azaltıyor ve buna ek olarak uzun vadede Alzheimer riskini de arttırıyor. Dr. Sinan Akkurt kronikleşen uykusuzluk problemine bağlı olarak artan enfeksiyon riskini ise şu şekilde anlattı: “Bağışıklık sistemi ile uyku arasında doğrudan bir ilişki bulunuyor. İnsanlar uykusuz kaldıkları zaman bağışıklık güçleri azaldığı için hastalığa yakalanma riskleri de artıyor.

Konuyu enfeksiyonlar açısından değerlendirdiğimizde, düzenli uykunun bağışıklık sistemini enfeksiyonlara karşı korumaya yönelik olumlu yönde değiştirdiğini biliyoruz. Dolayısıyla az uyumak bağışıklığın azalmasına ve buna bağlı olarak da enfeksiyonlara kapılmaya daha yatkın olmamıza yol açabiliyor.” Dr. Sinan Akkurt az uyumanın ayrıca kilo artışı, diyabet, kolorektal kanser, kalp hastalığı ve cinsel işlev bozuklukları gibi riskleri de tetiklediğini açıklıyor.

Düzenli Uyku İçin Ne Yapmalı?

Düzenli bir uyku rutinini oluşturabilmek ve bunu sürdürebilmek için en başta gün içinde fiziksel olarak aktif bir yapıda olmak ve gündüz uykusuna veda etmek gerekiyor. Dr. Akkurt, yatmadan önce yemek yeme ve kafeinli, alkollü içecekler içme faaliyetinde de bulunulmamasını öneriyor. Ayrıca evdeki tüm elektronik cihazların yatmadan önce kapatılmasını, her gün aynı saatte uyanılmasını, karanlık ve sessiz bir ortamda bir süre kendimize dinlenme payı tanıdıktan sonra uykuya geçilmesinin faydalı olabileceğini belirtiyor.

Tüm önlemlere ek olarak papatya ve Melisa çaylarından da istenirse destek alınabileceğini dile getiriyor. Alınan bu önlemlere rağmen hem süre hem de kalite açısından istenen uyku düzeyine erişilememesi söz konusu ise doktora başvurulmasını ve uyku bozukluğu durumuna bağlı olarak doktor tarafından tedavi uygulanabileceğini sözlerine ekliyor.