«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. 2 Yaşından Küçük Çocukların Maske Takması Çok Riskli

2 Yaşından Küçük Çocukların Maske Takması Çok Riskli

2 Yaşından Küçük Çocukların Maske Takması

Her ne kadar Corona virüs erişkinlere göre çocuklarda çok daha seyrek görülüp daha hafif bir şekilde geçiyor olsada, özellikli küçük çocuklu ebeveynler çocuklarına maske takıp takmamak konusunda kararsız kalıyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları, 2 yaş altındaki çocuklar maske takmalı mı sorusunu iyice değerlendirdiklerini ve bu durumun çok riskli olduğunun özellikle altını çiziyor. 2 yaş altındaki çocuklarda solunum fizyolojilerinin farklı olması sebebi ile bu yaş grubunda bulunan çocukların maske takması boğulma gibi oldukça önemli ve tehlikeli olan sonuçlara yol açabiliyor.

Küçük Çocuklarda Oluşan Kaygının Zararları Daha Büyük

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan hekimler tarafından yapılan araştırmalar, Korona virüsün zararlarından çok meydana getirdiği kaygının aileler ve çocuklar üzerinde çok daha büyük sorunlara yol açtığını gözler önüne seriyor.

Hem anne ve babalar hem de çocuklarda bu virüsle ilgili yaşanan aşırı kaygının kronikleşmemesi ve daha da kötüsü ruhsal hastalıklara dönüşmemesi için sadece önerilen tedbirlere dikkatli bir şekilde uyulması ve onun dışında normal hayatlara aynı şekilde devam edilmesi gerektiği söyleniyor.

Yeni Normal Süreçte Küçük Çocuklarla Tatile Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklarda oluşabilecek kaygıyı en aza indirebilmek için yapılan tatil planlarında ise bir takım kurallara dikkat etmek gerekiyor.

  • Özellikle 2 yaşından küçük çocuklara hijyen kurallarını öğretmek ve onları takip etmek oldukça güçtür. İstemsizce her yeri elleyebilme ve ellerini de ağızlarına götürebilme eğilimleri yüksek olduğu için tatile otobüs veya uçak gibi ulaşım araçları yerine kendi özel aracınız ile gitmeye özen gösterin.
  • Bu yıl yaz tatilinde en fazla dikkat etmemiz gereken konuların başında sosyal mesafeyi koruma konusu geliyor. Küçük çocukları ise belli bir ortamda tutmak oldukça zordur. Bu sebeple özellikle küçük çocuğunuzla yapacağınız tatilde onu hem kalabalıktan koruyabilmek hem de sosyal mesafeyi sağlayabilmek için kalabalık yerlerden uzak durmak ve daha az insanın olabileceği sakin yerleri tercih etmek faydalı olacaktır. Tatilinizi eğer bir işletmede geçirmeyi planlıyorsanız, rezervasyon yaptırmadan önce mutlaka konaklayacağınız yerin bebek veya çocuk dostu olup olmadığını da öğrenmeyi ihmal etmeyin.