«
 1. Anasayfa
 2. Güzellik
 3. Intermittent Fasting (iF) İle Hem Kilo Ver, Hem de Sağlıklı Kal

Intermittent Fasting (iF) İle Hem Kilo Ver, Hem de Sağlıklı Kal

Intermittent fasting yani İF, son zamanlarda kilo vermek isteyenlerin fazlasıyla duyduğu hem kilo vermek hem de sağlıklı yaşamak için uygulayabilecekleri bir beslenme tarzıdır. Intermittent fasting diyeti sadece kilo vermenize yaramıyor aynı zamanda farklı faydaları da bulunuyor. Gelin hem faydaları nelermiş hem de nasıl uygulanabileceğine beraber bir göz atalım.

Her ne kadar adını yeni duymaya başlamış olsakta aslında intermitent fasting diyetinin tarihi 1945’li yıllara kadar dayanıyor. Ardından 2000’li yıllarda bilimsel açıdan da belli temellere oturmuş ve günümüze kadar da yağ yakımında insanların sık sık uyguladığı ve güvendiği bir beslenme modeli haline gelmiştir.

Intermittent Fasting Beslenme Şeklinin Faydaları

İF beslenme yönteminin faydalarının başında yaşlanmayı yavaşlatması (anti-aging özelliği), kilo verdirmesi ve olumlu yönde hormonal değişiklikler sağlaması geliyor.

Intermittent Fasting (iF) nasıl yapılır?

Değişik intermittent fasting modeli olmasına rağmen en fazla tercih edilen iki tip vardır.

 • İki öğün atlayarak 24 saat aç kalmak: Örnek olarak akşam 20 .00’e kadar normal bir şekilde beslenilir ve 24 saatlik bir oruca girilir. Bir sonraki gün saat 20.00’e kadar sabah ve öğle öğünleri atlanır, akşam öğünü de tam 24 saat sonra yani saat 20.00 de yapılır ve bitirilir.
 • 16 Saat Aç Kalmak ve Belirli aralıklarda Beslenmek: Günlük 16 saatlik oruç ve 8 saatlik de tokluk periyodu şeklinde oluşan diğer bir if besleme sistemi ile; 8, 6 veya 4 saatlik periyotlar sık sık kullanılmaktadır. Bunun anlamı ise; 24 saat içerisinde yaklaşık 16 saat aç kalıp, 8 saat ise beslenmek olacaktır. Tok olmanız gereken 8 saat içinde her ne kadar istediğiniz her şeyi yiyebileceğiniz söylense bile tuzdan ve basit karbonhidratlardan uzak durmanız daha etkili sonuç almanızı sağlayacaktır.

Genellikle ikinci madde de yer alan 16 saat aç kalıp, 8 saat tok olma periyodu tercih edilmektedir. Burada da dikkat edilmesi gereken bir takım detaylar söz konusudur.

İF Programında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

 • 24 saat içerisinde en az 16 saat aç kalınması gerekiyor.
 • Gün içerisinde bu süreyi istediğiniz bir zaman için belirleyebilirsiniz.
 • En uygun açlık süresi 16 saat olarak belirlenmiş olmasına rağmen bu süre istenirse arttırabilir.
 • Eğer spor yapıyorsanız tokluk periyodunu egzersizden sonrasına bırakmak daha faydalıdır. Böylelikle egzersiz sonrasında ihtiyacınız olan yağ, protein ve karbonhidratı karşılayabilirsiniz.
 • 16 saat açlık ve 8 saat tokluk periyotlarının aynı saatlere denk gelmesi hem bedeninizin sisteme daha rahat adapte olmasına hem de daha rahat bir diyet deneyimine sahip olmanızı sağlar.
 • Açlık ya da tokluk periyotları sırasında bol bol sıvı tüketmeye özen gösterin. Tükettiğiniz sıvının sadece su olması gerekmiyor. Tatlandırıcı ve şeker içermeyen kahve, bitki ve meyve çaylarını istediğiniz kadar tüketebilirsiniz.
 • İF beslenme yöntemini uygularken aç kaldığınız 24 saatlik veya 16 saatlik periyotlar içerisinde kan şekerinizin düşmesine yol açabileceği için çok ağır egzersiz yapmaktan kaçının.