«
  1. Anasayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Köpeklerin Sevmediği Kokular Hayatınızı Kurtaracak

Köpeklerin Sevmediği Kokular Hayatınızı Kurtaracak

köpeklerin sevmediği kokular

Bir köpeğin koku alma duyusu insanlara oranla 40 kat daha güçlüdür. İnsanların hoşuna giden bir takım güçlü kokular, köpekler için rahatsız edici olabilir. Köpeklerin sevmediği kokular ise evde istenmeyen yere tuvaletini yapan sevgili dostalarımıza karşı en büyük silahımız olabilir.

Köpekler, bizlere göre çok daha fazla koku alma hücresine sahip olan varlıklardır. Buna bağlı olarak da kokuları hem daha yoğun hem de uzaktan algılayabilme özelliğine sahiptirler. Sevimli dostlarımız için bir kokuyu sevip sevmediklerini ayırt edebilmek oldukça kolaydır.

Köpeklerin Sevmediği Kokuların Hangileri Olduğunu Bilmek İster misiniz?

Dört ayaklı sevgili can dostlarımızın sevdiği kokular ile bizlerin sevdiği kokular birbirinden çok farklıdır. Örneğin; bizlerin sevdiği kokular arasında yer alan çiçek kokusundan köpekler nefret eder. Bunun gibi örnekler falasıyla mevcut. Gelin şimdi köpeklerin sevmediği kokular nelermiş daha detaylı inceleyelim ve evde istenmeyen yere tuvaletini yapan sadık dostlarımıza karşı kozlarımızı oynayalım.

Köpeklerin Sevmediği Nahoş Kokular Nelerdir?

  • Turunçgil Kokusu: Turunçgil kokusu genelde temizlik hissi verdiği için süpermarketin en çok satan ve en favori ürünleri arasında yer almaktadır. Ancak bir şeyi unutmamak gerekiyor; Köpeklerimiz turungil kokusundan nefret ediyor. Köpeğiniz eğer evde istemediğiniz bir yere idrarını yapıyorsa, bunu önlemek için o bölgeye portakal mandalina gibi turunçgillerin kabuklarını koyabilirsiniz. Bir diğer seçenekte turunçgil esans yağlarından yaptığı bölgeye damlatmak olacaktır.
  • Acı biber Kokusu: Acı biber kokusu, sevgili dostlarımız için en rahatsız edici kokuların başında gelmektedir. Köpeğinizin idrarını yapmasını istemediğiniz ve hatta evinizin herhangi bir alanına girmesini istemediğiniz durumlarda, oraya bir kaç adet acı biber koymayı deneyebilirsiniz. Ancak acı bibere ulaşmaması için koyduğunuz yerde çok uzun süre tutmayın. Acı biber köpeğinizin nefes yollarını etkileyebilir, sürekli hapşırmasına neden olabilir ve burun kaşıntısı yapabilir. Buna bağlı olarak da yemek pişirirken acı bibere eğer dokunduysanız, köpeğinize dokunmadan önce ellerinizi iyice yıkamayı unutmayın.
  • Sirke Kokusu: Sevgili can dostunuz köpeğinizin evde belirli bir köşede idrar yapmasını önlemek istiyorsanız, sirke kullanabilirsiniz. Hem doğal bir üründür hem de asla ona zarar vermez. Hatta elma sirkesi evcil hayvanların sağlığı için oldukça iyi faydalar sağlamaktadır.