«
 1. Anasayfa
 2. Faydalı Bilgiler
 3. Kırmızı Et Nasıl Marine Edilir?

Kırmızı Et Nasıl Marine Edilir?

kırmızı et nasıl marine edilir

Marine etme işlemi, etin tadını daha fazla güzelleştirebilmek ve eti kıvamına getirebilmek amacıyla gerçekleştirilen ve daha çok asidik bir takım malzemelerle hazırlanan bir yöntemdir. Limon veya sirke suyunun başrolde yer aldığı marinasyon işleminde baharatlar ile birlikte özel yağlar da yan rol olarak karşımıza çıkıyor. Evet sözü fazla uzatmadan kırmızı et nasıl marine edilir sorusunun yanıtını bulmaya ne dersiniz?

Adım Adım Kırmızı Et Marinasyonu

 1. Sosta bulunan asidin etin içine işleyerek, kas yapısını rahatlatması önemlidir. Bu sebeple ilk olarak marine sosunu etin her yerine eşit olarak dağıtabilmek için satın aldığınız eti bir buçuk parmak kalınlığında olacak şekilde kesin.
 2. Eti marine edeceğiniz sosu hazırlayın. Neredeyse bütün marine soslarının içerisinde asidik bir element mevcuttur. Bu element şarap, limon veya sirkedir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli detay, marinasyon sosunuz için gereğinden fazla asidik element kullanmamak olacaktır. Fazla kullanılması etin yapısını bozmaya yol açabilir.
 3. Eti marine edeceğiniz kaba veya poşete yerleştirin. Üzerine yazımızın ilerleyen bölümünde sizlerle paylaşmış olduğumuz soslar arasından seçtiğiniz ve hazırladığınız marine sosunu etin üzerine dökün. Sosun eşit bir şekilde etin her yerine gelip gelmediğinden emin olun. geldiğine emin olun.
 4. Ete hafif bir şekilde masaj yaparak da hazırladığınız marinasyon sosunun daha iyi etin içerisine işlemesini sağlayabilirsiniz.
 5. Marinasyon sosu ile harmanladığınız eti buzdolabına kaldırın.
 6. Kullanmış olduğunuz marine sosuna bağlı olarak etin marine olacağı süre 2 saat ile 24 saat arasında değişmektedir.
 7. Marine olan ve buzdolabından çıkardığınız eti afiyetle pişirin.

En Lezzetli Kırmızı Et Marine Sosları Nelerdir?

Hem lezzetli hem de pratik kırmızı et marine sosları arasında en çok bilinenleri sizler için yazımızda buluşturduk. Bu soslar etinizin yumuşacık ve lokum gibi olmasını sağlıyor.

Balzamik Sirke Kırmızı Et Marine Sosu: Bu sos hem hazırlanış açısındandan oldukça kolay hem de ete karakteristik bir lezzet veriyor. Yaklaşık 2 saat kadar etinizi bu sos ile marine etmeniz yeterli olacaktır. Balzamik sirke marine sosu için gerekli olan malzemeler ise şöyle;

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş kekik,
 • Minik parçalara ayrılmış 2 adet orta boy soğan,
 • 3 yemek kaşığı esmer şeker,
 • Çeyrek su bardağı soya sosu,
 • 80 ml. zeytinyağı ve
 • 2 yemek kaşığı balzamik sirke

Balzamik sirke marine sosunu yapabilmek için saymış olduğumuz malzemelerin hepsini karıştırın ve yaklaşık 2 saat kadar buzdolabında bekletin.

Karabiber ve Tuz Kırmızı Et Marine Sosu: Karabiber ve tuz marine sosu hem ev ekonomisine katkıda bulunur hem de aynı zamanda etlerinizi yumuşacık ve çok lezzetli yapar. Karabiber ve tuz marine sosu için gerekli olan malzemeler ise şu şekilde;

 • 2 yemek kaşığı sirke,
 • 1,5 yemek kaşığı kaya tuz,
 • 2 yemek kaşığı taze çekilmiş karabiber,
 • 50 ml. zeytinyağı,
 • 50 ml. su ve
 • Çeyrek yemek kaşığı sarımsak.

Kırmızı et için hazırladığınız karabiber ve tuz marine sosunun hepsini iyice karıştırın ve etinizi marine edin. Yaklaşık 4 ile 8 saat kadar marine etmeniz yeterli olacaktır.