«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. Cevizin Faydaları Saymakla Bitmiyor

Cevizin Faydaları Saymakla Bitmiyor

ceviz

Ceviz deyip geçmeyin. Cevizin faydaları oldukça fazla olup, aynı zamanda çok verimli bir Omega-3 zenginidir. Ayrıca ceviz ağacı da ilginç bir ağaçtır. Sıcak bir yaz gününde hiç bir ceviz ağacının gölgesinde uyudunuz mu? Uyandığınızda kendinizi çok daha dinlenmiş, huzurlu ve dingin hissedersiniz. Bunun açıklaması ise tamamen bilimsel. Ceviz ağacının yaprakları juglon adı verilen ve sakinleştirici etkisi bulunan bir maddeye sahiptir. Bu madde sıcak yaz günlerinde buharlaşarak ceviz ağacının gölgesine iner. İşte bu sebeple ceviz ağacının altında uyuyan kişi derin bir uykuya dalar ve uyandığında kendisini sakin hisseder.

Ceviz ağacının sıra dışı bir diğer özelliği de atmosfere sülfür gazı yayarak, ozon tabakasının tamir edilmesini sağlamasıdır. Kısacası cevizin faydaları kadar ceviz ağacının faydaları da oldukça önemlidir. Her anlamda süper özelliklere sahip olan bu ağacın meyvesi olan ceviz ise özellikle kalp ve beyin sağlığı için önemli olan zengin bir bitkisel omega-3 kaynağıdır.

Cevizin Faydaları ve Sağlık Karnesi

Ceviz; E vitamini, güçlü antioksidanlar, B grubu vitaminler, selenyum, bakır, kalsiyum, potasyum ve demir açısından oldukça zengin bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Cevizin faydalarını sayacak olursak;

 • Diyabetten Korur: 34.000 kişi üzerinde yapılan bir inceleme sonucunda günde 3 kaşık ceviz tüketen kişilerin Tip 2 diyabete yakalanma risklerinin %43 oranında düştüğü tespit edilmiştir.
 • Kilo Kontrolüne Yardımcıdır: Her ne kadar yağ içeriğine sahip olduğundan kilo aldırdığı söyleniyor olsa da aslında gerçek bunun tam tersidir. Cevizde sağlıklı yağ içeren tüm yemişlerde olduğu gibi saatlerce tok kalmanızı sağlar ve kan şekerinizi dengeleyerek açlık krizlerine girmenizi önler.
 • Beyin Dostudur: Cevizin beyne faydaları oldukça fazladır. Zengin Omega-3 kaynağı olan ceviz tam bir beyin dostudur. Hafızasını korumak ve zihin kapasitesini arttırmak isteyen herkesin başköşesinde mutlaka yer alması gereken besinlerdendir.
 • Güçlü Antioksidan Özelliğine Sahiptir: İçerisinde bulunan değerli bileşenler sayesinde yaşlanmanın etkilerine karşı koruma özelliğine sahiptir.
 • Kalp Sağlığını Destekler: Enflamasyon ile savaşarak pıhtı oluşumunu önlemeye yarar. Cevizde bulunan L-arginin damar sağlığını korur ve kalp krizi geçirme riskini en aza indirir.

Cevizin Sağladığı Diğer Faydalar

 • Bağırsak sağlığını korur,
 • Tansiyon kontrolü üzerinde olası etkileri mevcuttur,
 • Erkek üreme sağlığı üzerinde etkilere sahiptir,
 • Kolestrol açısından faydalıdır.