«
  1. Anasayfa
  2. Eğlence
  3. Son Zamanların Yükselişe Geçen Tarihi Yeri Balat’ı Keşfettiniz mi?

Son Zamanların Yükselişe Geçen Tarihi Yeri Balat’ı Keşfettiniz mi?

balat

Tarihi kabuğun içindeki süper özgün ve tatlı mekanları ile Balat özellikle son zamanlarda daha fazla popüler olmaya başladı. Peki ama burayı bu kadar cazibeli ve popüler kılan tam olarak neydi? Bizde merak edip konuyu yerinde araştırdık ve siz değerli Online Kadın Dergisi okuyucularımız için birbirinden güzel Balat önerileri ve keyifli görsel şölen yaratacak Balat fotoğraflarını yazımızda bir araya getirdik.

Balat’ın Popüler Olma Hikayesi

Üç büyük dine (Hristiyanlık, Yahudilik ve Müslümanlık) mensup cemaatin burada yüzyıllarca birbirlerine komşu olarak yaşadığını, UNESCO Dünya Kültür Mirası kapsamında korunduğunu ve şu an eski İstanbul diye adlandırdığımız bölgede şehir suları içinde kaldığını anlatırdık ama eğri oturalım doğru konuşalım, Balat zaten her zaman böyleydi. Sadece eskiden bu kadar ilgi görmüyordu.

Zaman içerisinde Beyoğlu’nun eski popülaritesi kalmadı ve hem Balat’a hem de Moda ve Bomontiye bir nevi beyin göçü yaşandı. Tasarım dükkanları, hipster mekanları, artizanal cafeleri ile adeta bir soylulaştırma süreci başladı. Balat’ta tam bu zamanda “Hey işte ben de varım” demeye ve kıymet görmeye başladı.

Özellikle Fener ve Balat, bir Karaköy gibi zaman içerisinde çekim merkezi haline geldi. Ancak bu durum faturası gittikçe artan kiraları ödeme konusunda zorluk yaşamaya başlayan küçük esnafa çıktı. Yerlerini vintage mağazalara veya butik cafelere çevirmeye başladılar. Böylelikle buraya uzun yıllardır ve hatta daha önce hiç gelmemiş olan kişilerin ağzını açık bıraktıracak birbiri ardına açılmış cafeleriyle, gastropublarıyla, modern antikacılarıyla ve tasarım dükkanlarıyla dolu bir yer haline geldi.

Balat’a Gidince Mutlaka Yapılması Gerekenler

  • Antikacılar Ve Mezat Evlerinde Define Avı

Balat geziniz esnasında bir anda önünden geçtiğiniz cafenin içerisinde ki açık arttırmaya denk gelebilirsiniz. Antikalara bayılmayan var mıdır bilmiyoruz ama oranın ambiyansına, ortamına ve açık arttırma heyecanına bayılacağınızdan eminiz.

Balat’ın en karakteristik özellikleri arasında sayılabileceklerden biri kuşkusuz burada kümelenmiş olan mezatçı, antikacı ve ikinci el eşyalar satan eskiciler oluyor. Kimisi son zamanlarda moda olan, kimisi eski kimisi yeni açık arttırma satışlar düzenliyor. Kimisi ise insanı adeta çocukluğuna ışınlayan elektronik eşyalar, oyuncaklar ve bunlar gibi belli başlı alanlarda uzmanlaşıyor. Hepsinin aslında ortak noktası tek. Ne mi? İnsana damardan nostalji vermeleri… Bu heyecana eğer dahil olmak ve nostaljik bir gün yaşamak istiyorsanız sizi Balat Antikacıları ve mezatlarına bekliyoruz.

  • Balat’ı Film Setine Çeviren Konsept Kafeler

Bilenler bilir Balat her zaman güzeldi. Gelen gelirdi ama gençlerin çoğunlukla rotalarının dışında kalırdı. Balat durdu, durdu ve sonunda açılan konsept mekan ve cafeleri ile birlikte eski Cihangir ve Galata müdavimlerinin yeni uğrak adresi olmayı başardı. Balat’tın neredeyse her köşe başında cumbalı renkli Balat evlerinin samimi ve ilgili işletmecilerinin işlettiği, şirin konsept cafeler, 3. dalga kahveciler, vintage dükkanlar ve modern antikacıları görmek mümkün.

  • 1890’dan Beri Her Rakı Severin Mabedi Olan Agora Meyhanesi

Balat Agora Meyhanesi adeta yaşayan bir efsane. Neredeyse 140 yıldır her rakı sevenin muhakkak geldiği, kemikleşmiş müdavimleri olan gerçek bir meyhane. Balat’ın bu kadar popüler olmadığı dönemlerde bile semtin parlayan mekanı olan Agora Meyhanesi, Balat’a yolu düşenler için rakı keyfi yaşayabilecekleri yerlerin başında geliyor.

Balat’ta Keyifli Bir Gün Nasıl Geçer?

Butik ve keyifli kahvaltı yerlerinde yapacağınız kahvaltınız ile Balat’ta hafta sonu programınıza başlayabilir, ardından Hipsterların cenneti olan vintage dükkanları, antikacıları, birbirinden tatlı atölyeleri, tasarım dükkanlarını gezerken kendinizi bir zaman tünelinde veya sinema setinde hissedebilirsiniz. Yoruldunuz mu? Hemen keyifli bir kahve molası için gözünüze ilk çarpan renkli ve şirin bir cafeye oturarak tatlı bir mola verebilirsiniz.

Sonra mı? Tabii ki Instagramı sallayan meşhur “Renkli Evleri” ve şirin dar sokakları gezerek keyfinize keyif katabilirsiniz. Hah tabii semtin fotojenik ikonları arasında yer alan “Merdivenli Yokuş” ve “Yuvarlak Evli Sancaktar Yokuşu’ndan” bahsetmeden geçemeyeceğiz. Buraya kadar gelmişken semtin simgesi haline gelen renkli evleri ve meşhur bu yokuşları da görmeden Balat gezinizi tamamlamayın mutlaka.