«
 1. Anasayfa
 2. Eğlence
 3. Kendi Minyatür Teraryum Bahçenizi Yapmaya Ne Dersiniz?

Kendi Minyatür Teraryum Bahçenizi Yapmaya Ne Dersiniz?

teraryum

Kapalı bir plastik veya cam kap içinde yetiştirilen teraryum minyatür bir bahçe olarak da düşünülebilir. Son derece kolay bir bakımı olan ve yapımı da çok fazla sürmeyen bu bitki, bahçe hissi yaratması açısından ideal bir seçim olmaktadır.

Doğayı ve yeşili sevenler için teraryum ap ayrı bir rahatlama yoludur. Hem evinizde zevkinize göre minik bir bahçe yaratabilir hem de keyifli bir hobi edinebilirsiniz. Ancak tabii ki evde oluşturacağınız bu minyatür bahçe için biraz yaratıcılık ve sabra ihtiyacınız olacak.

Baştan söylemekte fayda var! Eğer azıcık yaratıcılığınız varsa, bu hobi sizde alışkanlık yaratacak ve kendinizi bu güzel minyatür bahçeleri yapmaktan alıkoyamayacaksınız! Siz değerli Online Kadın Dergisi okuyucularımız için hazırladığımız bu yazımız ile gelin beraber teraryum yapımının ne kadar kolay ve keyifli bir uğraş olduğunu görelim.

Teraryum Yapım Aşamaları

 1. İlk olarak kendi zevkinize göre bir cam veya plastik bir kap seçmeniz gerekiyor. Bunun için eski bir bardak, cam şişe, cam kase, fanus, vazo veya derin olan herhangi bir kabı seçebilirsiniz.
 2. İkinci adım ise en keyifli olanı. Ne mi? Tabii ki kendinizi seçim yaparken bir tropikal ormanda hissedeceğiniz bitkileri belirlemeye geldi sıra. Minyatür teraryum bahçenizin yapımında istediğiniz bitkileri kullanabilirsiniz.

Teraryum Malzemeleri Nelerdir?

Minyatür keyifli bahçenizi oluşturabilmek için ihtiyacınız olan tüm teraryum malzemeleri kolay bir şekilde seralardan veya bahçelerden bulunabilir. Nedir peki bu malzemeler;

 • Yaprak yosunu,
 • Saksı toprağı,
 • Eldiven, sulama kabı, dikim aletleri ve
 • Çakıl taşları

Teraryum Süsleme Malzemeleri ve Yapım Aşamaları Nelerdir?

 1. Kullanacağınız cam veya plastik kap eğer daha önce kullanılmış ise iyice sabunlu su ile yıkayın.
 2. Kabı temizledikten sonra içerisine toprak ekleyin.
 3. Toprak ile birlikte çakıl taşlarını karıştırarak kabın en alt kısmında bir katman oluşturun.
 4. Yosun ilave edin. Yosun fazla miktardaki suyu emer ve toprağın çakılın içerisine süzülmesini önlemeye yarar.
 5. Yapmak istediğiniz teraryum minyatür bahçenizin hem büyüklüğüne hem de çiçeklerin uzunluğuna bağlı olarak 5 ile 8 cm kadar toprak ekleyin.
 6. Hava boşluklarının oluşumunu önleyebilmek için iyice bastırın ve bitkileri yerleştirmeyi planladığınız yerlere küçük çukurlar açın.
 7. Açtığınız çukurlara bitkileri düzgün bir şekilde yerleştirin ve ardından bitkilere zarar vermeyecek şekilde hafifçe bastırın.
 8. Hayalinizdeki benzersiz teraryum bahçenizi oluşturabilmek için en keyifli aşamalardan biri olan süsleme kısmına geldik. Dilediğiniz şekilde bahçenizi oluştururken; kabuk, taş, yosun ve değişik figürler kullanmayı tercih edebilirsiniz.
 9. Evet geldik en son aşmaya. Hafifçe teraryum minyatür bahçenize hafifçe su ekleyin.

Gördüğünüz gibi teraryum yapımı son derece kolay ve aynı zamanda keyifli bir terapi yoludur. Sizde hem yaratıcılığınızı konuşturmak hem de evinizi bahçeye çevirerek huzur bulabilmek için hemen harekete geçmeye ne dersiniz?