«
  1. Anasayfa
  2. Cilt Bakımı
  3. Kuru Ciltlerin Temizliği ve Önemi

Kuru Ciltlerin Temizliği ve Önemi

sadiye köz

Kuru cilt diğer cilt tipleri ile karşılaştırıldığı zaman en hassas cilt tipidir. Bu sebeple bakımı kadar temizliği de özen ister. Hatta temizlik adımı bakımdan çok daha önemli ve ilk sıradadır. Çünkü doğru bir şekilde temizlenmiş olan cilt yapılan bakımdan da en iyi neticenin alınmasını sağlar.

Kuru cilt, gözenekleri kapalı, ince ve gergin bir yapıya sahiptir. Bu tip cilt yapısına sahip kişiler, hem cilt temizliğine hem de bakımına gerekli özeni göstermezlerse ne yazıkki çok daha erken yaşlarda kırışıklık problemi ile karşı karşıya kalabilirler.

Kuru ciltler, gündelik hayatta ciltte mat bir görüntü ve kuruluk hissiyle kişinin kendini mutsuz ve sağlıksız hissetmesine sebep olur. Hatta önlem alınmaz ise pul pul dökülmeler ve cilt çatlakları meydana gelir. Kuru olduğundan dolayı zaten ince bir yapıya sahip olan cilt dahada incelir ve bunun sonucunda yanaklarda kuporoslu görüntü fazlalaşır. Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler erken yaşlarda cilt temizliği ile birlikte bakımı konusunda daha bilinçli davranmalıdırki diğer cilt tiplerine oranla erken yaşlanma riski ile baş edebilsinler.

Birçok hastamız cildinin su ile yıkanması konusunda oldukça ısrarcı davranıyor. Suyla yıkamadıkları zaman temizlenememiş gibi hissettiklerini belirtiyorlar. İllaki suyla yıkamak istiyorlarsa içme suyu kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Ancak su cildin kendi suyunu götürdüğünden kuru ciltler içme suyu bile olsa kesinlikle su kullanmamalıdır. Su ile yıkadıkça cildinizin kendi suyuda buharlaşarak yok olup gider. Kurulamasanız bile ciltteki su buharlaştıkça kurulukta daha fazla artar.

Kuru cilt sorunu yaşayan kişiler, yağ içinde su emülsiyonu dediğimiz deriyi daha yoğun bir şekilde nemlendiren ürünleri kullanmalıdır. Çünkü kuru cildin hem yağa hemde suya ihtiyacı vardır.

Kuru cilt aynı zamanda hassas cilt anlamına gelmektedir. Cilt temizleme ürünü satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli ve hassas nokta, kuru cilt için özel olarak formüle edilmiş ve kremsi yapıda olan doğru ürünü seçmektir.

Güzel günler dilerim. Sevgiyle kalın
Uzman estetisyen Sadiye köz

sadiye köz

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *