«
  1. Anasayfa
  2. Cilt Bakımı
  3. Kolajen Nedir?

Kolajen Nedir?

kolajen nedir

Kolajen, memelilerde bol miktarda üretilen proteinler arasında yer alır. Özellikle bağ dokusu, kas dokusu, eklem ve kemik üzerinde yapısal destek sağlar. Cildin esnekliğinde de kolajenin büyük rolü bulunur. Zaman içinde, vücudumuzda kolajen proteinin oluşumu azalır ve birçok rahatsızlık oluşur. Cildin kırışmaya başlaması, eklem ve kemik sorunları kolajenin azaldığının önemli bir göstergesidir. Bu durum, besinlerin yanı sıra çeşitli takviyeler de kullanılmaya başlanması gerektiği anlamına gelir.

Kolajen ve multi kolajen takviyeleri, vücudun kolaylıkla absorbe edip kullanması için hazır formda üretilir. Kolajen ya da multi kolajenin kullanımı ve takviyelerinin potansiyel yararları bulunur. Kolajen takviyeleri üzerine yapılan çalışmada, kolajenin etkilerini deneysel olarak raporlamış ve kolajen kullanan kişilerin ciltlerindeki nem ve elastikiyetin arttığı gözlemlenmiştir. 8 haftalık başka bir çalışma sürecinde de kolajen kullanan kadınların ciltlerinde gözle görülür bir düzelme fark edilmiş ve makale olarak yayınlanmıştır. Kolajenin başta eklem ve kemik olmak üzere diğer faydaları ilgili başka medikal yayınlar da bulmak mümkündür.

Multi Kolajen Nedir?

Multi ya da çoklu kolajen olarak ifade edilen kolajen takviyelerinde birden fazla kolajen türü bulunur. Multi kolajen, vücudun ihtiyacı olan kolajenlerin doğru oranlarda karıştırılarak sunulduğu bir takviye türüdür. Kolajen tiplerinin en önemli gruplarının yer aldığı multi kolajenler, yeni nesil takviyelerde çeşitli vitaminlerle güçlendirilerek protein eksikliği süresince oluşan deformasyonları da giderebilir. 

Multi Kolajen Neden Elde Edilir?

Supra Protein Multi Collagen Complex, 4 farklı kolajen kaynağından üretilir. Üretiminde balık, sığır ve tavuk kaynaklı kolajen peptidleri kullanılır. Özellikle 1 ve 5 tip kolajen açısından oldukça zengin olan yumurta kabuğu zarı kolajeni de multi kolajen içinde yer alır. Bu anlamda, Türkiye’deki tek üründür. Üründen doz başına 2000 mg Multi Collagen Complex alınır.

Supra Multi Kolajen takviye, kolajen tiplerinin yanı sıra kendi ağırlığının 1000 katı kadar suyu absorbe edebilen ve cildi nemlendirip koruyan hyaluronik asit de içerir. Vücutta oluşmuş hasarlı bölgelerin hızla iyileşmesini sağlayan C vitamini ile birlikte hyaluronik asit, multi kolajen takviyesinde önemli bir tamamlayıcıdır. 30 günlük kürün sonunda gözle görülür bir gençleşme, eklemlerde iyileşme için ilk belirtiler fark edilebilir. 3 aylık kullanım sonunda bu etkiler zirveye ulaşsa da kür miktarlarını, ihtiyacınıza göre değiştirmeniz mümkündür.   

Multi Kolajen Nasıl Kullanılır?

Supra Protein Multi kolajen takviyesi, günde 2 tablet olarak bir bardak suyla birlikte kullanılır. Kolaylıkla emildiği için takviyelerde en çok kullanılan form hidrolize kolajendir. Tabletlerin yutulması kolaydır, daha da kolay yutabilmek için ikiye bölmek mümkündür.

Multi kolajeni de diğer kolajen takviyeleri gibi sıcak ya da soğuk içeceklere, yemeklere ve diğer gıdalara eklemek ve o şekilde tüketmek mümkündür. Doğru miktarlar için takviye üzerindeki önerileri takip etmek yeterli olacaktır.

Multi Kolajen ve Diğer Kolajen Farkları Nelerdir?

Genel olarak multi kolajenler, kolajen takviyelere göre daha çeşitli kolajen protein kaynağı içerir. Bu tipler şöyle maddelendirilebilir:

  • Tip 1: Kemik, deri ve dokular üzerinde etkilidir.
  • Tip 2: Vücut kıkırdağında bulunur. Eklem ve bağ dokusu sağlığını destekler.
  • Tip 3: Tip 1’e benzeyen yapısıyla bu protein, cilt ve çeşitli organlarda bulunur. Bu bölgelerin destekleyicisidir.
  • Tip 5: Cilt, saç, eklem, kemik ve göz sağlığında önemli bir kolajen tipidir.
  • Tip 10: Kıkırdağın oluşumunu, gelişimini ve sağlamlığını destekleyen bir diğer kolajen türüdür.

Supra Multi Collagen Complex, yumurta kabuğu zarı kolajenlerini de barındıran tek üründür. Vücutta bol bulunan ve zamanla üretimi azalan tip 1, 2, 3, tip 5 ve 10 kolajen peptitleri açısından oldukça zengindir. Hyaluronik asit ve C vitamini ile de güçlendirilmiştir. Böylelikle vücudun onarıcı vitamin ihtiyacını karşılar ve hyaluronik asit üretimini de destekler. Bu nedenle Supra Protein Multi Collagen Complex, sağlığınızın en büyük destekçisidir. Siz de Supra kullanarak kendinizdeki yenilenmeyi kolaylıkla görebilirsiniz.

Kaynakça:

1- https://www.jmnn.org/article.asp?issn=2278-1870;year=2015;volume=4;issue=1;spage=47;epage=53;aulast=Borumand

2- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23949208/