«
  1. Anasayfa
  2. Cilt Bakımı
  3. Ev Yapımı Doğal El Bakım Maskesi

Ev Yapımı Doğal El Bakım Maskesi

doğal el bakımı

Corona virüs sebebi ile ellerimizi sık sık yıkamak ve sürekli alkol bazlı solüsyonlarla temizlemek durumunda kalıyoruz. Bu durum ellerde tahrişe ve tahribata sebep olabiliyor. Ellerimizin üzerindeki cildimiz oldukça ince olup, kök hücre kaynağı açısından da yüzümüzden çok daha fakirdir. Bu sebeple gün boyunca suya maruz kalan ellerimizin sağlığını ve canlılığını koruyabilmemiz için yüz bakımımız kadar en az el bakımımıza da özen göstermemiz gerekiyor. Bizde Online Kadın Dergisi olarak evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz doğal el bakım maskesi tariflerini sizler için yazımızda ele aldık.

Evde yapıp, uygulayabileceğiniz doğal el bakım maske tarifleri

  • 1 çay kaşığı limon suyu, 5 damla gül suyu ve gliserini bir kapta karıştırın. Her iki elinize de sürüp, 10 dakika kadar bu karışımla masaj yapın.
  • Avucunuza zeytinyağını bir tatlı kaşığı toz şeker ile birlikte dökün. 1 dk kadar ellerinizi yıkar gibi hafifçe ovarak, masaj yapın.
  • Küçük salatalık parçalarını ve gliserini karıştırın ve ellerinize masaj yaparak uygulayın. Bu işlem, el derisinin daha parlak ve canlı görünmesini sağlayacaktır.

El bakımı için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Canlı ve sağlıklı bir ele sahip olabilmek için dikkat edilmesi gereken el bakımı önerileri şu şekilde;

1-Temizlik malzemelerine dikkat edin: Ellerin kurumasına sebebiyet veren kimyasal ürünleri kullanırken ellerinizi koruyabilmek için koruyucu eldiven kullanmaya özen gösterin.

2-Her şeyin başı hijyen: Corona virüs ve diğer bulaşıcı hastalıkları önlemenin en etkili çözümü kuşkusuz ellerin belli aralıklar ile iyice yıkanmasıdır. Çok fazla su ile temas eden ellerin kuruması da maalesef kaçınılmaz bir son olduğundan günde en az 3 kere ellerinize nemlendirici krem kullanmanız kurumayı önleyecektir.

3-Doğru nemlendiriciyi kullanın: Yağ bazlı nemlendiriciler genelde eller için daha uygun olmaktadır.  Ayrıca cildin daha canlı görünmesini istiyorsanız vitamin ve meyve asitleri içeren nemlendiricileri deneyebilirsiniz.

4-Ellerinizi Ölü hücrelerden arındırın: Yumuşak hareketler eşliğinde, bir avuç toz şeker ile el üstüne yavaşça masaj yapın. Bu işlem aynı zamanda peeling etkisi yaratarak kan dolaşımını hızlandırır, ölü hücreleri uzaklaştırır ve el derisinin çok daha canlı görünmesini sağlar.

El bakımı önerilerini ve doğal el bakım maske tariflerini uygulayarak sağlıklı ve canlı görünen ellere yeniden sahip olabilirsiniz.