«
 1. Anasayfa
 2. Doğal Bakım Önerileri
 3. Selülit Giderici 8 Öneri

Selülit Giderici 8 Öneri

selülit savar

Neredeyse kadınların çoğunun baş belası haline dönüşen ve şikayetçi olduğu selülit sorununu daha akıllıca seçimler yaparak kontrol altına almak mümkün. Nasıl mı? İşte bu sorunun cevabını siz değerli Online Kadın Dergisi okuyucularımız için araştırdık. Klasik herkesin bildiği sağlıklı beslenmek, şekerden tatlıdan uzak durmak, ekmeği, makarnayı ve böreği kesmek gibi önerilerin biraz daha ötesine geçerek sizlere 8 selülit savar önerisinde bulunacağız.

Anti Selülit Önerileri ve Faydaları

 1. Maydanoz Yiyin: Selülit problemi ile maydanoz yiyerek iki koldan birden savaşabilirsiniz. Maydanoz hem içerisindeki östrojenlerle hormonları dengeler hem de vücuttaki fazla ödemin atılmasını sağlar.
 2. Diyetinizdeki Bitkisel Östrojen Kaynaklarını Arttırın: Bitkisel östrojen içeren besinler kadınların kadınlık hormonunu dengeler. Bu besinlerin başında keten tohumunun geldiğini belirtmek gerekiyor. Keten tohumunun dışında; nohut, kuru fasulye ve mercimek de yine bitkisel östrojen içeren besinlerdendir.
 3. Adaçayı Tüketin: Selülitlerinizi kontrol altına almanızda etkili olabilecek bir içecek arıyorsanız, adaçayı bitkisel östrojen içerdiğinden kesinlikle doğru bir seçim olacaktır.
 4. Yağlı Balık Tüketin: Hem selülit sorunu ile başa çıkmak hem de hormonlarınızı doğal yollarla dengelemek açısından en etkili madde kesinlikle omega-3 yağ asitleridir. Omega-3 açısından zengin olan Somon balığı başta olmak üzere yağlı balık türlerini rahatlıkla tüketebilirsiniz.
 5. Ananas Tüketin: Bromelain maddesinin selülitli bölgelerde bulunan yağların parçalanmasına destek olduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Bromelain maddesi, ananasta bulunan özel bir enzimdir. Bu sebeple selülit görünümünüzü hafifletmek için ananas tüketebilirsiniz. Ancak ananasın şeker muhteviyatı sebebi ile dozunda tüketmeniz ve aşıraya kaçmamanız önemli bir detaydır.
 6. Potasyumu Unutmayın: Brüksel lahanası, avokado, kuşkonmaz, muz, brokoli ve ıspanak gibi potasyum açısından zengin olan yiyecekler dokularda birikmekte olan ve toplanan toksinler ile brilikte ödemin atılmasını sağlayarak selülite savaş açar.
 7. Egzersiz Yapın: Yüzme ve yürüyüş gibi kan dolaşımını arttıran hafif denebilecek egzersizler, selülit probleminizi kontrol altına alabilmeniz için en önemli dostunuz olarak ön plana çıkıyorlar. Ancak ağır egzersizlerden kaçınmanızda fayda var. Çünkü ağır yapılan egzersizler, yağ dokusunun cilte ve kas arasında iyice sıkışmasına ve buna bağlı olarak da selülitlerinizin daha fazla belirginleşmesine sebebiyet verebilir.
 8. Kolejen Zengini Beslenin: Paça çorbası ve kemik suyu gibi kolejen açısından zengin olan besinler cildin elastikiyetini arttırdığı için selülit görünümüzü de azaltır.
 9. Greyfurt Yağından Faydalanın: Lenf sistemini aktif hale getiren bu esansiyel yağ, vücuttaki dolaşımın artmasını sağlayarak selülitleri önler.