«
  1. Anasayfa
  2. Cilt Bakımı
  3. Güzellik Uzmanımız Sadiye Köz’den “Yağlı Ciltlerin Temizliği ve Önemi”

Güzellik Uzmanımız Sadiye Köz’den “Yağlı Ciltlerin Temizliği ve Önemi”

güzellik uzmanı sadiye köz

Yazı dizimize “kuru ciltlerin temizliği ve önemi” ile başlamıştık. Bu hafta ise çoğu kadının ve hatta erkeğin ortak sorunu haline dönüşen yağlı ciltlerin temizliği konusuna değinmek ve bilgilerimi paylaşmak istiyorum.

İster kuru ister yağlı cilt olsun hiç farketmez, her cilt tipinin kendine özel temizleme yöntemi mevcuttur. Maalesef çoğu kişi bu konuda çeşitli hatalar yapmakta ve fayda yerine cildine zarar vermektedir. Temizleme ürünlerinin kişinin kendi cilt yapısına uygun olması oldukça önemli bir detay olup, çoğu zaman atlanmaktadır. Bu konudaki önerim, herkesin cilt yapısını doğru tanıyabilmesi için bu konuda bir uzmandan yardım alması ve ürün seçimini cilt yapısına göre yapmasıdır.

Zaman içerisinde cilt yapısı değişiklik gösterebilir. Örneğin ergenlik dönemi içerisinde daha yağlı bir cilt yapınız olurken ileri yaşlarda ciltte kuruluk görülebilir. Menepozdan sonra ise belirgin bir şekilde yağlanmada azalma meydana gelir.
Yaglı ciltler hem parlak hem de mat bir görünüme sahip olmanın dışında, siyah noktalar ve geniş gözeneklere de sahiptir.

Yağlı ciltlerde sivilce problemi daha fazla görülmektedir. Her turlu toz ve kir kolayca cilt üstüne yapışır ve bunun sonucunda yapılan makyaj kısa sürede bozulur ve akar. Kısacası yağlı bir cilt tipiyle baş etmek çokta kolay değilidir. Bütün bunlara rağmen bilinenin aksine yağlı cilt tipi hastalıklı bir cilt anlamına gelmez.

Yağlı ciltlerde de yağ bezleri yoğun bir şekilde çalıştığı için sebum üretimi oldukça fazladır. Fakat doğru yapılan bakım ve temizlik ile cildi dengelemek son derece mümkündür. Diğer cilt tiplerine göre daha fazla ilgi isteyen yağlı ciltleri hem sabah hem de akşam olmak üzere günde iki defa mutlaka temizlemek gerekir. Genel olarak yağlı cilt temizliğinde yapılan en büyük yanlışlıklar ise şu şekilde;

  • Birincisi yağı arındırabilmek için cildin fazlaca hırpalanması ve yağlı cilt tiplerinin de neme ihtiyacı olduğunun unutulması. Bu tip ciltlerin yağını dengeleyerek, nemini korumak gerektiğini hatırlatmakta fayda var.
  • Bir diğer yapılan yanlış ise akşam yapılan temizliğin yeterli olduğunu düşünüp sabah sadece suyla yıkamaktır. Özellikle yağlı cilt tipine sahip olanlar, gece boyunca yağlanan ciltlerinin sabah temizliğini doğru bir şekilde yapması ve böylece gün içinde oluşabilecek yağlanmayı önlemesi gerekmektedir. Bu konuda özel olarak üretilen çok sayıda ürün bulunmaktadır. Yağlı cilt temizliği için; jel formundaki bir ürün veya bir losyon ile parmak uçları yardımıyla hafifçe ovalayıp, sonra ılık suyla yıkanabilir. Tonik adımı ise asla atlanmaması gereken bir adımdır. Bazı keratin pulları ve kir gibi eriyemeyen maddeler sadece yüz temizliyici kullanılarak arınamadığından tonik kullanımına ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda tonik gözeneklerinde sıkılaşmasını sağlar. Alkollü tonikleri tercih edebilirsiniz. Cilt üzerinde tonik henüz kurumamışken antioksidan içerikli bir serum kullanmamaya özen gösterin. Yağlı cilt bu ürünü tamamen emdikten sonra yağsız bir nemlendiriciyle cildi nemlendirmeniz önemlidir. Yağlı ciltler için A vitaminli nemlendirici ürünleri tercih edilebilirsiniz.

Son olarak cildin yağlı olması, güneşe karşı daha fazla savunmalı olduğunuz anlamına gelmeyeceğinden, dışarı çıkmadan önce yağlı ciltler için özel üretilen yağsız bir güneş koruyucu kremden sürmeyi sakın unutmayın.

Sağlık+ Güzellik = Mutluluk

Sevgiler

sadiye köz

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *