«
  1. Anasayfa
  2. Cilt Bakımı
  3. Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

makyaj fırçası nasıl temizlenir

Allık, pudra, far veya yüzünüzde oluşan kir, yağ, fırçaların üzerinde birikir ve bir süre sonra da mikrop barındırmaya başlar. Sizde makyaj yaparken temizlenmemiş fırçayı kullandığınız için bu mikropları yüzünüze taşımış ve siyah nokta ile sivilcelerin oluşmasına yol açmış olursunuz. Makyaj fırçasının hijyenik olması cilt sağlığınız için son derece önemli bir konudur. Bu sebeple hiç değilse bile hafta sonları makyaj fırçalarınızı temizlemenizi öneriyoruz.

Makyaj fırçalarının temizliği en az makyaj yapmak kadar önemlidir. “Makyaj fırçalar nasıl temizlenir?” ve “Makyaj fırçalarını temizlerken nelere dikkat etmek gerekir?” sorularının cevaplarını Online Kadın Dergisi okuyucuları için araştırdık.

Makyaj fırçalarının temizliğinde, mikropları yok edebilmek için anti bakteriyel sabun, fırçalarınızın kıllarının sertleşmemesi için de saf zeytinyağı kullanmanız yeterli olacaktır. Bir kapta hem anti bakteriyel sıvı sabununu hemde saf zeytinyağını karıştırın. Fırçalarınızı karışımınızın içerisine daldırın ve avuç içinizde sağa sola hareketlerle fırçalayın. Ardından ılık su ile tüm kozmetik malzemeleri ve kiri akıtın. Sonrasında fırçalarınızın zeytinyağından da iyice arındırın ve zeytinyağından tamamen arındığından emin olduktan sonra durulayıp, baş aşağı kurutun.

makyaj fırçası

Bir diğer makyaj fırçasını temizleme yöntemi ise şu şekilde;

1. Adım: Bir kasenin içerisine ılık su doldurup, kremli şampuanınızdan bir damla kadar dökün.

2. Adım: Fırçalarınızı kasenin içerisine ters bir şekilde fırçaların kılları şampuanlu suyun içerisine gelecek şekilde koyun ve içindeki bütün rengin akması için bekleyin.

3. Adım: Fırçaların üzerindeki kir ve kozmetik malzemelerin aktığından emin olduktan sonra suyu dökün ve yeniden temiz bir su doldurup aynı işlemi suda hiç renk kalmayana kadar tekrarlayın.

4. Adım: Temiz fırçaların suyunu sıkın ve bir havlu üzerinde kurumaları için bırakın.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *