«
  1. Anasayfa
  2. Cilt Bakımı
  3. Güzellik Uzmanımız Sadiye Köz’den “Karma Ciltlerin Temizliği ve Önemi”

Güzellik Uzmanımız Sadiye Köz’den “Karma Ciltlerin Temizliği ve Önemi”

güzellik uzmanı sadiye köz

Yağlı ve kuru ciltlerin temizliği konusundaki yazılarımızı geçtiğimiz haftalarda okudunuz. Bu haftaki konumuz genel olarak bir çok kişinin sorunu olan karma cilt tipi. Ne yazıkki karma cilt diğer cilt tiplerine göre daha fazla emek ister. Bu cilt tipinde, hem kuru cildin hemde yağlı cildin sorunları aynı yüzde birleşmiş olup ekstra özen ister. Fakat daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi cilt temizliği oldukça önemlidir. Cilt asla nankör değildir. Emeğinizin karşılığını mutlaka verir. Günümüz kadınları bu konu hakkında çok bilinçli olmalarına rağmen ne yazıkki istikrarsız davranıyor. Bir çok hastam geliyor bu defa tamam cildime bakmaya ve özen göstermeye karar verdim ne gerekiyorsa önerin yapmaya hazırım diyor. Salon bakımının dışında günlük temizliğin ve bakımınında oldukça büyük önem taşıdığını, sağlıklı ve ışıltılı bir cilde ancak bu şekilde kavuşabileceklerini üstüne basarak defalarca anlatmış olmama rağmen evde ürün kullanımı konusunda ne yazıkki bir türlü istikrar sağlanamıyor. Halbuki bakım ve temizlik sadece ayda bir kez yapılan salon bakımından ibaret değildir. Hatta evde istikrarlı yapılan günlük bakım sağlıklı bir cilt için olmazsa olmaz bir kuraldır.

Karma cilt temizliği ve bakımı en zahmetli olanıdır. Çünkü belli bölgeler yağlanırken, diğer bölgeler neme muhtaç ve kuru durumdadır. Bu yüzden de ayrı ürün kullanımı gerekir. Karma ciltlerde “T” bölge dediğimiz, burun, alın ve çene yağlıdır. Fakat yanaklar ve göz çevresi kurudur. Bu durumda ürün seçiminde sizi biraz zora sokabilir. Cildi aynı seviyede tutmak gerekir. Ancak karma cilt tipleri için özel olarak üretilmiş çok sayıda ürün bulunmak mümkün. Fakat çoğu zaman farklı ürünler kullanmak zorunda da kalabilirsiniz. Örneğin göz çevreniz daha kurudur ve bu sebepten ötürü bu bölgede kaz ayağı dediğimiz çizgileriniz olmuştur. Bu bölgeye yoğun nem veren yağ bazlı bir ürün seçmek zorunluluğu hissedersiniz ama o ürün zaten yağlı olan “T” bölgenizde daha fazla sebum üretimine yol açar bu nedenle de “T” bölgenizde sivilce ve akne oluşmaya başlar. Bu defa o bölgeyi kurutmak için aşındırıcı temizleyiciler ve alkollü toniklere ihtiyaç  duymak durumunda kalabilirsiniz. Bu tip ürünler göz çevresideki kırışıkların artmasına ve yanaklarda pul pul dökülmelere neden olur. Bir kısır döngü içerisinde gelip gider durur ama hiç iyi bir sonuç elde edememiş olursunuz.

Karma cilt tiplerine sahip olanlar ne yazıkki farklı ürünler kullamak zorundadır. Bu belki bütçe anlamında sizi daha fazla zorlayabilir ancak doğru yapılan bakım ve temizlik sonucunda elde edilen neticenin buna değeceğinden emin olabilirsiniz.

Karma cilt tiplerine de diğer cilt tiplerinde olduğu gibi aynı şekilde günde iki kez temizlik yapılması gerekir. Sabah yapılan düzenli temizlik gece boyunca üretilen sebumdan cildi arındırmak için mutlaka yapılmalıdır. Akşam ise gün boyu cildin maruz kaldığı toz, kir ve makyaj kalıntılarından arınmak için oldukça gereklidir. Bu aşamada cildin “T” bölgesini yağdan arındırmak için cilt temizleme pedlerinden faydalanabilirsiniz.

Tonikleme işlemi yapılırken alkolsüz bir tonik seçmek, kuru bölgeleri tahriş etmemek için doğru bir tercihdir. Temizlik adımını geçip bakım aşamasına geçildiğinde kuru bölgelere daha yoğun olan bir nemlendirici, yağlı bölgeler için biraz daha hafif olan su bazlı bir ürün seçimi o bölgenin yağını dengelemenize yardımcı olacaktır. Tekrar belitmek istiyorum; karma cilt tipi, iki türlü ürün almanıza sebep olduğu için daha maliyetli olabilir ancak ilerki zamanlarda emeğinizin karşılığını daha sağlıklı ve daha genç bir cilt görüntüsüyle geri kazanacağını unutmayın.

Sağlık+güzellik=mutluluk

Sevgilerimle,

sadiye köz

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *