«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Güne Zinde Başlamanın Yolları

Güne Zinde Başlamanın Yolları

güne zinde başlamanın yolları

Sabah gözünü açar açmaz kahve kokusuyla buluşmayı hayal edenlerden misiniz? Kahve içmeden kendime gelemem, uyanamam ve bu alışkanlığımdan da asla vazgeçemem mi diyorsunuz?

Kahvenin faydaları kadar zararları olduğunu da hatırlatmak istiyoruz. Bu sebeple kahvenin ayıltıcı etkisini sağlayan farklı seçenekleri sizler için araştırdık. Kahve dışında güne zinde başlamanızı sağlayacak ipuçları;

1. Elma

Elma içerdiği fruktoz sayesinde şeker ihtiyacını doğal olarak karşılar ve verdiği enerji sayesinde uyanmanıza yardımcı olur. Sindirim sistemine yavaşça dahil olan elma, karbonhidrat ihtiyacını da giderdiği için, enerjiye dönüşür ve kolayca harekete geçmenizi sağlar.

2. Çikolata

Her ne kadar kilo aldırıcı özelliği bulunsa da çikolatalı yiyecekler kahve yerine denenebilecek seçeneklerden. Çikolata da kakao çekirdeğinden yapıldığı için kahvenin kardeşi niteliğindedir. Böylelikle güne hem çikolatanın muhteşem tadıyla hem de enerji düzeyinizde ki artış sayesinde dinç bir şekilde başlamış olacaksınız.

3. Tuz Koklamak

Tuz koklama yönteminin sarhoş ayıltma yöntemi olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Bayılan birini ayıltmak için kullanılan bu yöntem, çok fazla kullanıldığında beyne hasar verebilir ancak kararında tuz koklamak mutlaka kendinize gelmenize ve ayılmanıza yardımcı olacak yöntemlerdendir.

4. Güzel Bir Kahvaltı

Güne dinç ve güzel başlamanın en güzel yollarından biri de mis kokular eşliğinde güzel bir kahvaltı yapmaktır. Kahveye gerek kalmadan yapacağınız güzel bir kahvaltı, uyanmanızı sağlar ve enerji vererek metabolizmanızı harekete geçirir.

güne zinde başlamanın yolları

5. Sabah Sporu

Sabah spor yapmaya her zaman vakit bulmak zor olabilir. Ama vakit buldukça yapacağınız güzel bir yürüyüş, hem ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi size kazandıracak hem de güne sağlıklı bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır. Sağlıklı yaşama dair attığınız bu güzel adımın ötesinde hem kalori yakmış hem de kaslarınızı çalıştırarak kan dolaşımınız hızlandırmış olacaksınız.

6. Su

Sabah kalktığınızda bir bardak limonlu su içerek güne sağlıklı bir başlangıç yapabilirsiniz. Ayrıca, güzel bir duş almakta, güne başlarken yapılması gereken rutin hareketlerden olup, uyanmanıza ve kendinize gelmenizi sağlayacaktır.

7. Müzik

Müzik dinlemek, ruhumuzu rahatlattığı gibi aynı zamanda uyanmamıza da yardımcı olur. Sizi uyandıracak alarmı, sevdiğiniz ve size enerji veren bir müzikten seçmekte faydalı olacaktır.

8. Sağlıklı Uyku

Güne zinde başlamanın bir diğer yolu da, sağlıklı bir uykudur. Sağlıklı bir uyku ertesi gün çok daha kolay ve zinde uyanmanızı sağlayacaktır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *