«
  1. Anasayfa
  2. Kadın Hastalıkları
  3. A’dan Z’ye Vajinal Mantar Hastalığı

A’dan Z’ye Vajinal Mantar Hastalığı

vajinal mantar

Vajinal mantar; çoğunlukla kadınlarda görülen ve Kandida adı verilen bir bakterinin değişik sebeplerle aşırı çoğalması sonucu, hem vajina hem de çevresinde ortaya çıkan bulaşıcı ve kaşıntılı bir hastalıktır.

Vajinal mantar neden olur?

  • Gebelik ve antibiyotikler, mantar hastalığına sebep olan bakterinin çoğalmasına zemin hazırlayan en önemli faktörlerdir. Ayrıca, bağışıklık sistemini zayıflatan her türlü ilaç ve hastalık da vajinal mantar oluşumunu kolaylaştıran etkenlerdendir.
  • Gebelik döneminde mantar oluşumuyla çok daha fazla karşılaşılmaktadır. Bunun sebebi, gebelikte bir takım hormonsal değişikliklere bağlı olarak mantar üremesi için vajinanın daha uygun hale gelmesidir.
  • Vajinanın yeteri kadar hava almasını engelleyen iç çamaşırları giyinmek de mantarı tetikleyen etkenlerdendir.
  • Ayrıca; doğum kontrol hapları, AIDS, şişmanlık ve şeker hastalığı da vajinal mantarın oluşmasına neden olan unsurlar arasındadır.

Vajinal mantar belirtileri nelerdir?

Vajina mantar belirtileri arasında en belirgin olanlar yanma ve kaşıntı hissidir. Cinsel organda akıntı ve tahriş de görülebilir. Cinsel ilişki sırasında tahriş olan bölge de ağrı olabilir.

Vajinal mantar bulaşıcı mıdır?

Vajinal Mantar bulaşıcı bir hastalıktır. Vajinal mantar hastalığı bulunan bir kadının eşine de mantar hastalığı geçebilir. Ancak hastalık erkekte çoğunlukla hiç bir şikayete sebep olmaz veya ufak yanma şeklinde ortaya çıkar. Çok nadir olmakla beraber bazı durumlarda erkek cinsel organında da çatlaklara ve aşınmaya sebep olabilir.

Bu hastalık sünnetsiz erkeklerde de görülen bir hastalık olup, belirtileri erkeklerde hissedilmediğinden hastalığı taşıyan erkeğin eşine bulaştırma olasılığı oldukça yüksektir. Bu gibi durumlarda eşlerin vajinal mantar tedavisini birlikte olmaları gerekir.

Vajinal mantar tedavisi nasıl olur?

Öncelikle vajinanın temizliğine özen gösterilmesi gerekir. Ayrıca temizledikten sonra tam olarak kurulanmaması, dar giysiler giyilmemesi ve ıslanan giysilerin hemen değiştirilmesi de önemlidir.

Vajinal Mantar Tedavisinde Bitkisel Bir Yöntem var mıdır?

Bağışıklık sistemini güçlendiren altın mühürü, ekinezya ve sarımsak gibi bitkiler Vajinal mantar tedavisinde faydalı olabilir. Ayrıca, kekik çayı ve ada çayını banyo suyuna katmakta fayda sağlayacaktır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *