«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Kışın Güneşi Sarı Mucize Ayva

Kışın Güneşi Sarı Mucize Ayva

ayvanın faydaları

Kışın adını bolca duyduğumuz ayva, lezzeti kadar her derde deva olan bitkilerden. Reçel ve tatlı gibi lezzetlerin yanı sıra ayva; kabuğu, yaprakları ve çekirdekleriyle de şifa kaynağı…

Eskilerin ‘ayva sarı, nar kırmızı mevsim artık sonbahar’ cümlesiyle özlü bir şekilde dile getirdiği gibi; ayva sonbaharla özdeşleşen mucizevi bir meyvedir. Mucize diyoruz çünkü ayvanın  kendisi kadar kabukları, yaprakları ve çekirdeği de tam bir  şifa deposu.

Gülgiller familyasından bir bitki olan ayvanın Anadolu’dan Yunanistan’a oradan da İtalya üzerinden dünyaya yayıldığı biliniyor. Ülkemiz ayva üreticiliğinde dünyada birinci, Sakarya ve Bursa ayvanın en çok yetiştirildiği illerimiz arasında yer alıyor.

Ayvanın faydalarının en başında; kalp, akciğer, boğaz, mide, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıkları geliyor. Bunların yanında ayvanın etkili bir afrodizyak olduğu; ağız yaraları ve kokusuna iyi geldiği de biliniyor. Cilt bakımı ve çatlaklar için de güçlü bir çözüm kaynağı ayva.Ayvanın diğer önemli bir özelliği şeker oranının azlığı sebebiyle şeker hastalarının tümünün rahatlıkla tüketebileceği bir meyve oluşu.

Ayvanın faydaları bu kadarla bitmiyor; çocuklarda sağlığı korur, büyüme ve gelişmeyi hızlandırır. Her yaşta sinir sistemini güçlendirir mide ve bağırsakları zararlı mikroplardan koruyarak hazımsızlık gibi sorunları önler. Grip ve nezle de iyileşmeyi hızlandırır. Tere yağında pişirilen ayva, balgamı söker, kronik öksürüğe, solunum sistemi hastalıklarına ve bronşite iyi gelir.

Yüzünüzdeki Lekelerden Ayva İle Kurtulun;

Yüzünüzdeki izler, renk bozuklukları veya sivilceler moralinizi mi bozuyor? Kısa sürede pürüzsüz bir cilde sahip olmak istiyorsanız ayva çekirdeğinden yapacağınız maskeyi hemen denemelisiniz J

Yarım kilo ayva çekirdeğini 1 bardak suda hafif haşlayıp kapalı bir şişeye koyun ve 5 gün bekletin. Dolaba koymayın. 5 günün sonunda karışımın suyunu süzün ve geceleri yüzünüze sürüp kuruyana kadar bekletin. Kuruduktan sonra yıkamayın ve üzerine kantaron yağını parmaklarınızla masaj yaparak sürün.

 Yaprak Deyip Geçmeyin;

Ayvanın çiçeği, yaprağı ve kabukları da şifa deposu. Ayva çiçeği kaynatılıp içildiğinde annelerin sütünü artırır, kalbi güçlendirir ve baş ağrısına iyi gelir. Yine kabukların kaynatılıp içilmesi idrar yolu iltihaplarında iyileşmeyi hızlandırır. Ağızdaki yaralar ve boğazdaki şişliğin üzerindeki etkisi de yadsınamaz. Ayrıca ağrı için de ayva yapraklarının kaynatılmasıyla yapılacak çayın iyileştirici gücü oldukça yüksek. Son olarak ayva yapraklarından yapılan çayın sakinleştirici özelliği vardır ve uykusuzluğu önler.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *