«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Yaz Gelmeden Aşırı Terlemeyi Önleyin

Yaz Gelmeden Aşırı Terlemeyi Önleyin

aşırı terleme

Güneşin kendisini iyice hissettirmeye başlaması ile birlikte terleme kabusu da hayatımızdaki yerini tekrardan aldı. Aşırı terleme problemi zaman zaman hem iş hem de sosyal yaşamımızı olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Kişiler en fazla ter bezlerinin yoğunlukta olduğu ayak, koltuk altı ve el bölgelerinden terlemektedir. Fiziki ve duygusal aktiviteler sonucu ısınmakta olan vücudun ısı dengesini koruyabilmek ve devam ettirebilmek için insanlar terler. Bu doğal fonksiyon bazı bireylerde çok aşırı derecede görülebilmektedir.

Her ne kadar sıcak ile ilişkili olsa da çoğu zaman psikolojik sebeplere bağlı olarakta aşırı terleme oluşabilir. Aşırı terleme sorunu insanın yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürmekte ve sosyal psikolojilerini bozmaktadır. Hayatları boyunca aşırı terleme sorununu yaşayan bireyler, çoğu zaman insanlardan kaçarak iletişim kurmamaya çalşır.

Aşırı koltuk altı terlemesi yaşayan bireylerin koltuk altlarında deri değişiklikleri, mikrobiyal enfeksiyonlar, kızarıklıklar, devamlı ıslaklık hissi, kötü kokular ve kıyafetlerde ter izleri gözlenir. Görsel açıdan ve hijyenik anlamda hoş olmayan koltuk altı terlemesi kişilerin psikolojilerini olumsuz yönde etkilemekte ve özgüven eksikliğine yol açmaktadır.

koltul altı terlemesi

Uzun süreli önlem yerine kısa sürede tedavi etmek mümkün

Aşırı koltuk altı terlemesi için uygulanan tedavide topikal ter önleyiciler, ter bezi fonksiyonlarını azaltan ve iyontoferez bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak bu ilaçlar aşırı terlemede sınırlı oranda fayda sağlamaktadır. İlaçların ise bir takım yan etkileri bulunduğundan kullanımı doktor kontrolünde yapılmalıdır. Aşırı koltukaltı terlemesinin oluşmasını önlemek için krem, sprey ve jeller de kullanılmaktadır.

Botoks tedavisi yaz boyu rahatlık sağlar

Aşırı koltuk altı terlemesi sorunu yaşamakta olan kişilerin tedavisinde botoks uygulamaları ilk sıradadır. Botoks, aşırı terlemenin görüldüğü bölgelerde derinin altına uygulanarak ter bezlerinin fonksiyonlarını engellemektedir. Oldukça kısa süren uygulama sonucunda ilk etki 3 ile 7 gün içerisinde görülebilmekte ve hastalar en az 4, en fazla da 6 ay boyunca terleme sorunundan kurtulmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *