«
  1. Anasayfa
  2. Cinsel Yaşam
  3. 18 Maddede Seksin Faydaları

18 Maddede Seksin Faydaları

seks

Cinsellik deyince akla ilk etapta her ne kadar ayıp ve utanılası bir kavram geliyor olsada aslında cinsellik bir çiftin en özel ve en mahrem anları olup, çiftlerin birbirine daha fazla yakınlaşmasını sağlayan özel bir iksirdir.

Üstelik seksin sağladığı faydalar bu kadarla da sınırlı değil. Seks! Normal yaşantınızda, düzenli cinsel hayatınızda, evlilikte birçok olumlu etkiyi beraberinde getiren bir faktördür.

İşte 25 maddede seksin faydaları!

1- Genel sağlığınızı etkiler

Aşk ve sevgi ile yaşanan seks, bütün bedene iyi gelir. Mutlu seks hayatı olanlar daha pozitif olduğundan bu durum yürüyüşüne ve yüzüne bile yansır. Eşiniz ile çocuktan önce iyi bir seks hayatınız varsa ve doğumdan sonra yıprandığını düşünüyorsanız onu tekrardan canlandırmak sizin elinizde. Anne olmak dünyanın en özel ve güzel görevi olabilir ama sizin aynı zamanda bir kadın olarak ihtiyaçlarınız ve eşinize karşı farklı görevleriniz olduğunu da sakın unutmayın.

2- Kalp ve damar sağlığınızı korur
Yapılan araştırmalar sonucunda haftada en az 4 kez cinsel ilişki yaşayan erkeklerde kalp krizi riskinin yarıya indiği kanıtlanmış.

3- Kilo almanızı engeller

Yarım saatlik bir yatak odası keyfi ile yaklaşık 250 kalori yakarak kilo vermek ve fazla kilolarınızdan kurtulmanız mümkün.

4- Uykusuzluk probleminizi giderir
Cinsel ilişki esnasında ve bedenin doğal morfinleri olarak bilinen mutluluk hormonu sayesinde vücudunuz rahatlar ve cinsel ilişki sonrasında yerini güzel bir uykuya bırakır.

cinsellik

5- Felç riskiniz azaltır

Düzenli cinsel ilişki ile erkeklerde ve kadınlarda felç riski ciddi oranda azalmaktadır.

6- Yaşlanmayı geciktirir
Uzmanlara göre yılda 100 kez yapılan cinsel ilişki ile cilt güzelleşir ve yaşlanma azalır.

7- Bağışıklık sisteminizi güçlendirir
Araştırmalara göre haftada en az 1 ya da 2 kez seks yapmak bağışıklık sisteminin üzerinde % 30 oranında artırıcı bir etki sağlıyor.

8- Migrene son! Cinsel ilişki ağrıları azaltır
Canınız istemediği zaman eşinizi reddetmek için kullandığınız ”Aşkım başım ağrıyor.” bahanesi artık geçerli olamayacak. Çünkü orgazım olma ve cinsel ilişki sırasında salgılanmakta olan hormonlar sayesinde endorfin hormonunuzun yükselmesi ile birlikte başta baş olmak üzere çeşitli ağrılarınızın azaldığı da kanıtlanmış. Bu şekilde tatmin edici bir seks ile hem migren hem de vaskuler (damarsal) baş ağrılarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.

9- Vücudunuzu forma sokar
İlişki sırasında vücudunuzun çeşitli pek çok iskelet sistemi ve kası koordineli bir şekilde çalışır ve yoğun bir egzersize maruz kalır. Böylelikle düzenli seks vücudunuzun aynı zamanda forma girmesini de sağlar.

10- Kemiklerinizi güçlendirir
Seks esnasında salgılanan testosteron hormonunun kemikleri güçlendirici etkileri bulunmaktadır.

11- Kadın sağlığı ve üreme organı üzerinde olumlu etkileri vardır
Güçlü bir üreme organı, düzenli seks hayatı olan bir kadının sahip olduğu en mutluluk verici özelliklerdendir.

12- Pelvik kaslarınızı güçlendirir
Seks esnasında leğen kemiği yani pelvis kemiğinde bulunan birçok kas koordineli bir şekilde çalışır. Bu şekilde genellikle kadınlarda menopoz sonrasında görülen rahim, mesane ve bağırsak sarkmaları da azalır.

cinsellik

13- Adet sancılarını azaltır ve düzene sokar
Seksin faydalarından bir diğeri de adet sancılarının azalmasına ve adetin düzene girmesine yardımcı olmasıdır. Düzenli ilişkiden sonra adet sancılarında belirgin bir azalma görüldüğü ve ayda bir kez seks yapan kadının haftada bir kez seks yapan kadına oranla adet döngüsünün daha düzensiz olduğu saptanmıştır.

14- Vajinal kuruluğu azaltır
Düzenli seks ile pelvis ve vajina damar dolaşımının iyi gelişmesi sonucunda özellikle menopoz dönemi sonrasında sıkça ortaya çıkan vajinal kuruluk sorununun görülme sıklığı azalır. Çünkü vajinal ıslanma vajinanın kendi damarsal yapısından oluşmaktadır.

15- Aile bütünlüğünü ve devamlılığını destekler
Evliliğinizde belli zamanlarda eşinizle tartışmalarınız sonucunda ortaya çıkan gerginlikleri seks ile çözebilir ve sorunu halledebilirsiniz. Bu şekilde düzenli seks hayatı terapi ve meditasyon yapmak gibi aile bütünlüğünün devamlılığı ve sağlığı için vazgeçilmez bir unsurdur.

16- Kendinize güveninizi artırır
Sevdiğiniz eşinizi hem fiziksel hem de duygusal açıdan doyuma ulaştırmak sizi de mutlu ederek kendinize olan güveninizin artmasını sağlar.

17- Erkekte prostat kanseri riskini azaltır
Araştırmalara göre ayda en az 20 kez boşalma yaşayan erkeklerde prostat kanseri görülme sıklığı azalmaktadır.

18- DHEA hormonunu artırır
DHEA böbrek üstü bezinden salgılanmakta olan, yaşlanmaya bağlı hem erkek hem kadınlarda düşen bir androjen hormonu türevi olup, sağladığı faydalar oldukça fazladır. Son derece gerekli olan DHEA hormonu bütün cinsel ilişki sırasında salgılanır, orgazım ve tam boşalma anı geldiğinde ise kanda normal düzeyinin tam 5 katına çıkar.

DHEA hormonu; yaşlanmayı geciktirir, cinsel arzuları artırır, depresyondan korur, iskelet ve kas yapısını güçlendirir. Bu sebeple bu hormona fazlasıyla ihtiyaç vardır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *