«
  1. Anasayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Burnunuzu Hafife Almayın

Burnunuzu Hafife Almayın

koku alma

Koku duyusunun, yaşlılarda yaşam süresinin göstergesi olduğunu biliyor muydunuz?

ABD’deki Columbia Üniversitesi’nde bilim adamları, 65 yaş ve daha üzerindeki 1169 katılımcıya yaklaşık 40 değişik madde koklattı. Bilim adamları, katılımcılardan koklamış oldukları maddelerin ne olduklarını çok seçenekli listede işaretlemelerini istendi. Sonrasında bu kişilerin yaşam tarzları ve sağlık durumlarına ilişkin veriler incelendi.

AYIRT ETMEKTE ZORLANAN YAŞLILAR DAHA HIZLI HAYATINI KAYBEDEBİLİR

Kokuları ayırt edebilmekte zorlanan 349 kişinin bir hastalıktan veya kaza sonucu 4 sene içerisinde öldüğü tespit edildi. Araştırmaya imzasını atanlardan Dr. Davangere Devanand, yapmış oldukları araştırma sonucunda, ölüm riskinin koku duyusundaki azalmaya bağlı olarak arttığını ifade etti. Devanand, araştırmanın sadece yaşlıları kapsadığını belirterek daha genç yaştakiler için koku alma duyusundaki azalmanın ani bir ölüm riskinin göstergesi olup olmadığını söyleyebilmek için bu verilerin yeterli olmadığını ve başka deneylerin de yapılması gerektiğini açıkladı.

TEŞHİS EDİLEMEMİŞ BİR HASTALIK OLABİLİR

Bilim adamları, koku duyusunda meydana gelen bir azalmanın teşhis edilmemiş her hangi ağır bir hastalığın belirtisi olabileceğine, aynı zamanda bazı “kazalara” da davetiye çıkarabileceğine dikkat çekti. Koku alma duyusu azalan yaşlıların yangın ya da gaz kaçağından zehirlenebileceği veya bozulmuş bir yiyeceği yiyebileceği ifade edildi.

Araştırmanın bütün sonuçları ise “Annals of Neurology” dergisinde yayımlanmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *