«
  1. Anasayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Pırlanta Temizliği ve Bakımı

Pırlanta Temizliği ve Bakımı

pırlanta temizliği

Pırlanta, doğası itibari ile yeryüzünde bulunan en sert maddelerdendir. Her ne kadar ısıya, çizilmeye ve darbelere karşı diğer taşlara oranla daha dayanıklı olsa da zarar görebilme ihtimali vardır. Bu sebeple, pırlantanın hem hak ettiği mucizevi ışıltısını hem de maddi değerini korumak ve düzenli bir şekilde temizlemek oldukça önemlidir.

Pırlanta nasıl korununur?

Pırlanta temizliğinde ve pırlantalı takıların korunmasında, bazı detaylara dikkat ederek, işin büyük bir kısmını çözebilirsiniz. Örneğin; taşın sert bir zemine çarpmamasına, darbe almamasına ve takılmamasına özen göstermek ayrıca egzersiz yaparken, bulaşık yıkarken veya bunun gibi gündelik işler yaparken tek taşınızı kullanmamak işin en zor kısmını çözmenizi sağlayacak.

Bunun yanında, deodorant, parfüm, saç spreyi, çamaşır suyu veya çeşitli makyaj ürünleri, taşın mat görünmesine ve pırlantanın yüzey kısmında çeşitli gölgelenmelerin oluşmasına neden olabileceği için taşın bu gibi etkenlerden uzak tutulması da önemlidir.

Elbette zaman içerisinde oluşan doğal kirlenmeler ve izler kaçınılmaz bir sondur. Bu durumda taşın düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekir. Pırlanta temizliği için çeşitli yöntemler mevcuttur. Herkesin kolaylıkla pırlanta temizliğinde uygulayabileceği ve takılarına eski ışıltısını kazandırabileceği yöntemlerden bazılarını sizler için bir araya getirdik.

Profesyonel Eller Tarafından Yapılan Bakım ve Temizlik

Uzmanlar tarafından önerilmekte olan başlıca yöntem, profesyonel kişiler tarafından yapılan bakımdır. Pırlantayı en iyi tanıyan profesyonel ellere teslim etmek zarar görmesini de en aza indirmenizi sağlayacaktır. İşin ustasının elinden geçen takılarınız, yeni alınmış gibi pırıl pırıl olacaktır.  Ayrıca profesyonel bakım yöntemi sadece taşın değil aynı zamanda mücevherin de ömrünü uzatmaktadır.

Yumuşak Sıvı Deterjanla Pırlanta Temizliği

Mücevherin, yumuşak sıvı deterjan ile köpürtülmüş küçük bir kabın içerisinde bekletilmesi ve sonrasında yumuşak bir diş fırçasıyla nazik bir şekilde fırçalanmasıyla bu yöntem uygulanmaktadır. Ardından mücevherin bir süzgecin üzerine konularak ılık suyla durulanması ve yumuşak bir bezle kurulanması önerilmektedir.

pırlanta temizliği

Mücevher Temizleme Sıvısı ile Pırlanta Temizleme Bakımı

Herhangi bir markanın mücevher temizleme sıvısını satın alarak, üzerinde yazan talimatları kolayca uygulayabilir ve mücevherlerinize (takılarınıza) eski canlılığını ve parlaklığını yakalamasını sağlayabilirsiniz.

Ev Tipi Amonyakla Pırlanta Bakımı

Bu temizleme yönteminde takının, ev tipi amonyak ve soğuk suyla yarı yarıya dolu küçük bir kabın içerisinde 30 dakika kadar bekletilmesi ve ardından yumuşak bir fırça yardımıyla nazikçe ovulması önerilmektedir. Fırçalama işleminin tamamlanmasının ardından tekrar aynı suya batırılan mücevher, sudan çıkarılıp yumuşak bir havluyla kurulanarak eski ışıltısına kavuşmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *