«
  1. Anasayfa
  2. Eğlence
  3. Saklı Cennet Kıyıköy

Saklı Cennet Kıyıköy

kıyıköy

Kırklareli ili, Vize ilçesine bağlı olan Kıyıköy bol yeşilliğin ve doğal güzelliklerin bulunduğu bir sahil kasabasıdır. Kayralılar tarafından kurulduğu kabul edilen Kıyıköy’ün antik çağdaki adı ise Salmydessos’tur.

Karadeniz kıyısındaki bu kasabanın etrafı ormanlarla çevrili olup, Kazandere ve Pabuçdere dereleri de Karadeniz’e bu kasabadan dökülmektedir. Geçim kaynağı ormancılık ve balıkçılık olan halkın, özellikle balıkçılığa verdiği önem büyüktür. Yöre halkıyla yaptığım sohbetler sonucunda, Kıyıköy’e balık yemek için günü birlik bile gelen bir sürü misafir olduğunu öğrendim.

saklı cennet

Kıyıköy’de bulunan Aya Nikola Manastırı dünyanın en eski taş oyma manastırlarındandır. Bu manastıra gitmek için etrafı yeşillerle çevrilmiş orman yolunu kullanırken misafirperver sevimli yerli köpekler size yolculuğunuz esnasında eşlik ediyor. Manastır girişindeki görevliden el feneri alarak bu manastırı gezebilirsiniz.

Kıyıköy’e yolu düşenler, değişik bitki türleriyle ünlü olan Kasto (Çamlıköy) Körfezine ve manda yoğurduyla ünlü Bahçeköy’e uğramayı unutmasınlar.

 

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *