«
 1. Anasayfa
 2. Cilt Bakımı
 3. Maya İle Yapılan Bakım Formülleri

Maya İle Yapılan Bakım Formülleri

maya

Hanımlar beyler değerli Online Kadın Dergisi okuyucularımız, dünki yazımızda mayanın faydalarından detaylıca bahsetmiştik. Bugün de sizlerle maya ile yapılan doğal bakım förmüllerini paylaşıyoruz. Her ne kadar kadınlara yönelik yazılarımız olsada erkek okuyucularımız da çoğunlukta bizleri takip ediyor  o yüzden bu hafta vereceğimiz cilt maskesini kolaylıkla herkes istenilen sıklıkla kullanabilir

Sporcular için sivilcelere iyi gelen ve cildi gençleştiren maya maskesi;

Tarif 1:

Gerekli olan malzemeler;

 • 1 çorba kaşığı limon suyu
 • 1 poşet yaş maya
 • yarım çay bardağı su
 • 1 bardak buz

Uygulama;

 1. Önce sulandırılmış limon suyuyla yüzünüzü silin ve kurulayın. Yarım çay bardağı suda bir poşet yaş mayayı ezin, krem haline gelinceye kadar tahta kaşıkla karıştırın.
 2. Yoğun bir kıvam alınca boynun bölgenize ve yüzünüze sürün. Göz kapaklarına ve göz altlarına da sürebilirsiniz. Bu maske kıllanma riski olan yada kılllı ciltler hariç bütün cilt tipleri için uygundur. B2, B6, mağnezyum ve fosfor açısından oldukça zengindir. (Haftada 1)

Tarif 2:

Gazlı bezi burun bölgenize gelen yeri keserek yüzünüzü kaptın. Sıcak suyun içerisine bir havluyu batırıp sıkın ve yüzünüze koyup, 5 dakika kadar bekletin. Bunu 5 kere tekrarlayın. Son olarak yünüzü yıkayın ve elinize buz alarak buzla bütün yüzünüze masaj yapın. Daha sonra saf zeytinyağı veya susam yağıyla dairesel hareketler eşliğinde masaj yaparak, yağı tüm yüzünüze yedirin.

Bu tarif Maya, doğadaki en zengin aminoasit özleri, potasyum, magnezyum, krom selenyum ve fosfor gibi mineralleri, B grubu vitaminleri içerdiği için özellikle spor yapanlara oldukça yararlıdır.

CİLDİN PH na uygun oldugu için haftada bir kere uygulayabilirsiniz. Sonuç conline kadın dergisi ayrıcalığıyla gergin yumuşak öpülesi yenilenmiş yeni bir yüze sahipsiniz .

 Tarif 3:

2 çorba kaşığı kadar yaş mayayı metal olmayan bir kaseye alarak içerisine 1 çorba kaşığı ılık su ilave edin ve yoğun bir krem kıvamına geline kadar karıştırın. Dudak ve göz çevresi dışında bütün cildinize yuvarlak hareketler ile masaj yaparak yedirin. Kuruması için 10 dakika bekleyin. Cildinizi hafif ıslatılmış bir parça pamuk yardımı ile temizleyin, önce ılık su ile sonra soğuk suyla durulayın ve havluyla tampon yaparak kurulayın.

 • Bu maskeyi 20’li yaşlardaysanız, ayda bir kez.
 • 30’lu yaşlardaysanız, onbeş günde bir.
 • 40’li yaşlardaysanız, haftada bir.
 • 50’li yaşlardaysanız , haftada iki ya da üç kez uygulayabilirsiniz.
Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *