«
  1. Anasayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Mayanın Faydalarını Biliyor muydunuz?

Mayanın Faydalarını Biliyor muydunuz?

mayanın faydaları

Hem daha sağlıklı hem de her zaman enerjik olmak ister misiniz? Maya bu konuda size yardımcı oluyor. Çünkü o etkili bir stres atıcıdır. Karaciğeri temizliyor ve anne karnındaki ceninin gelişimine katkı sağlıyor. Ayrıca bağışıklığı güçlendirerek hastalıkları da önlüyor. Özellikle hamileler, sporcular, gelişmekte olan çocuklar ve nekâhat devresinde olan hastalar bu değerli besini bol bol tüketmeli.

Anne adayları için mayanın faydaları nelerdir?

Hamilelik sürecinde vücudun gereksinimleri de artıyor. Maya tüm bu ihtiyaçları karşılayacak kadar zengin nitelikler içeriyor. Mayadaki zengin B9 vitamini (folik asit) hamilelerde cok sık rastlanan anemiyi önleyip yeni hücrelerin (plasenta gibi) üretimini olanak sunuyor ve ayrıca cenindeki sinirsel hücrelerin gelişimesini sağlıyor.

Yetişkin bir insanin günlük folik asit gereksinimi 3 mg. iken, hamile birinde bu miktar 7.5 miligrama çıkıyor. Bu nedenle hamile kadınlar mayalı yiyecekleri, bu dönemde beslenme programlarına mutlaka almalı.

Diyabet hastaları için mayanın faydaları;

Maya, şeker ve sodyum açısından yoksun olduğu için özellikle diyabet ve hipoglisemi‘ den (kan şekeri oranının düşmesi) yakınanlar icin ideal bir besin. İçeriğindeki krom, kandaki şeker ve yağ düzeyini azaltan insülinin hareketini güçlendiriyor. Çinko mineraliyse glisemi (kandaki yüksek eker oranı) düzeyini düşürüyor.

Strese karşı mayanın faydaları;

Maya, yoğun strese karşı ilaç gibi geliyor. Zengin B vitaminleri sayesinde sinir sisteminin dengelenmesini sağlıyor. Sinir hücrelerinin yaşamını uzatıyor ve sinirlerin çevresindeki lifleri güclendiriyor. Sinirsel uyarıların düzenli bir şekilde işlemesine katkıda bulunuyor. Örneğin kalp atışları, nefes alma, göz kırpma ve kanı iterek kan dolaşımını hızlandıran damarların işlevi gibi. Ayrıca konsantrasyonu, ruhsal ve fiziksel randımanı artırıp asabiyeti ve yorgunluğu önlüyor. Yoğun stres altındayken artan mide asidini önleyerek, sindirim sisteminin işlevine de aynı zamanda yardımcı oluyor.

Diyet için mayanın faydaları;

Sağlıklı bir diyet programında yer alan besinlerin vücudun bütün gereksinimlerine yanıt vermesi gerekir. Maya bu gereksinimlerin büyük bir bölümünü karşılayabilecek nitelikte. Zayıflama diyetleri bazen bağırsak bakterilerine zararlı olabiliyor. Maya bu durumda dengeleme görevini üstleniyor ve bağırsaklardaki yararlı bakterileri güçlendiriyor.

Mayanın karaciğere faydaları;

Karaciğer, önemli görevleri yerine getiren, en yoğun çalısan ve en stresli iç organlarımızdan biridir. Besinlerden aldığımız maddeleri vücut için yararlı maddelere dönüştürmek için hiç durmadan çalışıyor. Kesintisiz faaliyet gösteren bir kimya laboratuvarı gibi. Bu sebeple sürekli yardıma ihtiyacı var. Maya, karaciğerin yakın dostu olarak çift etkili hareket ediyor;

*Birinci etkisi: Karacigeri toksinlerden arındırıyor.

*İkinci etkisi: Onun düşmanlarına karşı savaşıp yağların bu organda birikmesini engelliyor.

Ayrıca maya colina denilen yağ dönüştürücü bir madde içeriyor. Bu madde, vücuda giren yağları organizma tarafından en iyi şekilde kullanılacak hale getiriyor ve buna ek olarak karaciğerde birikmelerini önlüyor.

Güzelliğiniz için mayanın faydaları;

Güzelliğin sırrı mayada gizli. Onunla saçlarınıza masaj yapın, sütte eriterek ellerinize ve yüzünüze sürün. Güzelliğiniz için ihtiyacınız olan bütün gereksinimleri karşılayacak kadar zengin olan mayayı mutfağınızdan asla eksik etmeyin.

Mayanın vücut ve yüze faydaları;

Yüzünüzü nemlendirmek ve dış etkenlere karşı korumak için mayadan yararlanabilirsiniz. Yüksek dozda protein içeren maya, cilt dokularının yeniden yapılanmasını sağlıyor. Cildin daha pürüzsüz ve güzel görünümüne ve cildin oksijen almasına yardımcı oluyor. Mayanın içeriğindeki yüksek potasyum miktarı, dokularda biriken toksinleri dışarı atarak cildin artık maddelerden arınmasını sağlıyor. Böylece cilt âdeta yenileniyor. Maya, cildin pürüzlü ve mat görünümüne sebep olan mide sorunlarını gideriyor. Bağışıklık sistemini güçlendirerek cilt alerjilerini önlüyor. İçeriğindeki B2 ve B6 vitaminleri sayesinde cildin yağ dengesini ayarlayarak sivilce ve akneye karşı etkili oluyor. Maya, deyim yerindeyse cildi hem dışardan hem de içerden besliyor.

Mayanın saçlara faydaları;

Maya özellikle stresli dönemlerde saçların dökülmesini önleyip sağlıklı uzamasına katkı sağlıyor. İçeriğindeki B5 vitamini, saç sağlığı için oldukça önemli olan keratin oluşumunu uyarıyor. Keratin, saçların dökülmesini önleyip daha gür ve hacimli görünmesini sağlıyor.

Saçlar için etkili mayalı saç formülü;

4 çorba kaşıgı toz mayayı 1 bardak ılık suda iyice eritin. Saç diplerine früksiyon yaparak güzelce yedirin. Birkaç dakika bekledikten sonra bol su ile durulayın.

Mayanın ellere faydaları;

Maya ellerin de dostu. Akşamları yatmadan önce 1 kahve fincanı ılık süte, 1 tatlı kaşığı yaş maya ekleyip eriyene kadar karıştırın. Hazırladığınız bu doğal el kremini ellerinize masaj yaparak iyice yedirin. 10 dakika bekleyip ılık su ile yıkayın. Ellerinizin yumuşacık olduğunu farkedeceksiniz. Özellikle soğuk havada çatlayan ellere iyi geliyor.

Mayanın cilde faydaları;

Mayanın cilde faydaları antik çağlardan beri biliniyor.  Antik Mısır’da kadınlar güzelleşebilmek için mayayı ciltlerine sürerlermiş. Ayrıca mayanın mikrop öldürücü özelliklerini keşfedip yara merhemi gibi de kullanır, yaraları dezenfekte etmek ve çabuk iyileşmesini sağlamak için yaranın üzerine sürerlermiş.

Mayadaki mineral ve vitaminler cildin her türlü gereksinimini sağlayacak kadar zengin. Özellikle sivilce ve akneli ciltlere oldukça yararlı. Karaciğeri toksinlerden arındırarak, temizliyor ve ciltteki aşırı yağlanmayı önlüyor.

Maya ile hazırlanan doğal bakım formül önerilerini yarınki yazımızdan takip edebilirsiniz…

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *