«
  1. Anasayfa
  2. Güzellik
  3. Kolajen Takviyesi Kullanımına Dikkat

Kolajen Takviyesi Kullanımına Dikkat

kolajen

Kolajen takviyeleri kapsül, tablet, sıvı, toz ve hatta sakız olarak bile bulunabilmektedir. Kolajen takviye olarak alındığı zaman öncelikle sindirim sisteminde yapı taşı olan aminoasitlere parçalanmakta ve ardından aminoasit olarak kana karışmaktadır. Bu sorunu azda olsa aşabilmek için hidrolize içeren takviyeler geliştirilmiştir.

Kullanılan kolajenin miktarı önemli olup, sonucu etkilemektedir. Takviyenin kolajen içeriğinin ise en az 5 gr olması gerekmektedir. Kolajen sentezine destek olabilmesi için alınan takviyenin çinko, C vitamini ve bakır içermesi etkinliğini daha fazla artırabilir. Dışarıdan alınan takviyelerin yüksek biyolojik yararlanımını sağlayabilmesi ve daha çok emilebilmesi için düşük molekül ağırlıklı olanların tercih edilmesi çok daha doğru bir seçimdir.

Düzenli Kullanım Sonucunda Başarılı Sonuç Kaçınılmaz Oluyor

Günde 1 gram olmak üzere toplamda 12 hafta alım sonrası çizgilerde %12 azalma, deri kuruluğunda %76 ve deri kan akımında iyileşme tespit edilmiştir. 8 çalışmayı birden ele alan bir derlemede ise kolajen takviyesinin deri elastisitesinde artış, deri yaşlanmasında azalma sağladığı tespit edilmiştir.

Kolajen Dokuyu Harekete Geçirebilmek İçin Önemli Olan Öneriler

Sağlıklı kalabilmek için yaşam tarzınızı değiştirmeniz gerekir. Sadece bir besin takviyesi ile tahmin edilenden daha mucizevi bir etki beklenmesi sadece boşa bir ümit olacaktır. İlk önce önemli olan, vücudun kendisinin ürettiği ve var olanı koruyabilmektir.

Kendi Kolajeninizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

  • Hem sağlıklı hem de dengeli beslenerek; vitamin, mineral ve proteini gerçek gıdalardan almaya özen gösterin.
  • Düzenli egzersiz yapmaya çalışın. Egzersiz yapmak, kolajen yapımına destek olan en önemli ve etkili yollardan biridir.
  • Yumurta, fasulye, kemik suyu ve balık gibi yiyecekleri daha fazla tüketin.
  • Cildinizi kolajen yıkımından korumak için güneşten korunun, sigarayı bırakın, şeker ve rafine edilmiş ürün tüketmeyin, düzenli uyku alışkanlığı edinin.
  • Kolajen üretimini artırmak ve aynı zamanda var olanı da koruyabilmek için etkili olan yollardan biri de vitaminin A türevi olan retinol kullanılmasıdır. Retinol yanında vitamin C serumları da antioksidan etki sağlayarak kollajen yıkımını azaltmaktadır.
  • Deride kolajen üretimini uyaran dermaroller, altın iğne, lazer, dermapen ve PRP uygulamaları bir dermatoloji uzmanı tarafından hem yaşa hem de ihtiyaca göre seçilmeli ve düzenli olarak uygulanmalıdır.
  • Takviye için seçeceğiniz ürünü mutlaka doktorunuza danışın. Yanlış kullanım sonucu vücudun kendiliğinden ürettiği ve var olan üretimi de engelleyebilirsiniz.