«
  1. Anasayfa
  2. Kişisel Gelişim
  3. Kendine Güven ve Onay Bekleme!

Kendine Güven ve Onay Bekleme!

kendine güven

Mutluluğun en önemli formülünün kendini sevmekten ve kendine güvenden geçtiğini artık hepimiz biliyoruz. Kendine güvenmek içinse “el alem ne der?” klişesinin yarattığı baskıdan kurtulmak gerekiyor. Aslında birçok alışkanlığımız bu klişenin bize dayatmaları. İşte o alışkanlıkların ters yönüne giderek bu klişeyi de hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

  • İçinizden geldiği gibi davranın. Örneğin birini aramak istiyorsanız, önce o kişinin sizi aramasını beklemeyin. Siz arasanız ne fark eder? Kendinize güvenin ve hayatınızı kurallara hapsetmeyin.
  • Başkalarının tepkisinden korkarak onlara göre yaşamayın. Örneğin sevilmeyen bir diziyi izlemekten keyif alıyorsanız bunu açık yüreklilikle söyleyin. ” Ben asla o tarz dizileri izlemem” gibi kalıplaşmış cümlelere sığınarak başka biriymiş gibi davranmaktan vazgeçin. Yalanların esiri olmayın. Herkesin bildiği gibi zevkler ve renkler tartışılmaz.
  • “Hayır” demeyi öğrenin. Her gün bir kere de olsa cesaretle “hayır” deyin. Bu, taksici “şu yoldan gidelim” dediğinde de olabilir, patronunuz “bu akşama bunu yetiştirirsin” dediğinde de… Kime dediğiniz önemli değil, “hayır” deme alışkanlığını kendinize yavaş yavaş kazandırın.
  • Kusurlu olmayı deneyin. Kusursuz olduğumuzda kabul göreceğimiz, sevileceğimiz algısını yıkmanın zamanı çoktan geldi. Kusurlu olmaktan korkmayın. Unutmayın kimse kusursuz değildir.
  • Başkalarına yaranmak adına kafa sallamayın. Tam tersine aynı fikirde olmadığınız kişilere itirazınızı mutlaka dile getirin. Her zaman herkesin aynı fikirde olması gerekmiyor. Ayrıca açık sözlü olmak karşı tarafta sizinle ilgili güvenilir hissini arttıracağından emin olmalısınız. Herkese “aynen bence de” yorumunu yapan, fikri olmayan kişi çok sıkıcıdır, unutmayın.
  • Herkesin gittiği yöne gitmek zorunda değilsiniz. Başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünü düşünmeyi bıraktığınız gün gerçekten mutlu ve özgür olacaksınız. Niye kendi hayatınızı yaşama şansınız varken, başkasının hayatını yaşayasınız. Herkes gibi siz de dünyaya bir kere geliyorsunuz ve bırakın kendi tercihleriniz doğrultusunda hayatınızı yaşayın.
Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *