«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Doğru Yemek Kombinleri

Doğru Yemek Kombinleri

yemek kombinleri

Yemek kombinlemesi sağlıklı beslenmenin temek taşı olduğundan büyük önem taşımaktadır. Her besin grubu, sindirimde değişik enzimlerin devreye girmesine neden oluyor. Bu durum sağlığımıza direk etki ediyor. Mesela patates ile eti birlikte tükettiğinizde,  patatesi çözen enzim alkali, eti çözen enzim de asidik olduğundan birbirlerini bozacak ve her ikisinin de düzgün sindirilmemesine yol açacaktır. Ayrıca kahve ve çay ne yazık ki asidiktir. Her ikisini de tükettikten sonra PH değeri yüksek olduğundan en az 2-3 bardak su içmeniz asidik yükünü nötralize etmenize fayda sağlar.

Bu tür önemli beslenme kurallarını bilmeyip, uzun yıllar bu hataları tekrarladığınızda kronik rahatsızlıklar oluşabiliyor. Kathyryn Marsden’ın “Food Combining”, Jean Joice ve Doris Grant’ın “Food Combining for Health” kitapları bu konuda size çok daha detaylı bir bilgi akışı sağlayabilir.

Biz yine de temel bazı yemek kombinlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz;

  • Proteinlerle nişastalı ve karbonhidratlı besinleri aynı öğünde tüketmeyin.
  • Meyveleri özellikle aç karnına ve sabahları tüketin.
  • Yeşil yapraklı gıdaları istediğiniz tüm gıda grupları ile yiyebilirsiniz.

Doğru yemek kombinlerinde ve sağlıklı beslenme de sizin biyokimliğiniz de oldukça önemlidir. Birisi için faydalı olabilecek bir gıda sizde kötü sonuçlar doğurabilir. Beslenme konusunda doğru yemek kombinlerini bulabilmeniz için yedikten sonra sizde oluşacak etkiye ve ne ile neyi yediğinize bakıp, alacağınız sonuca bağlı olarak nasıl beslenmeniz gerektiğine karar verin.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *