«
 1. Anasayfa
 2. Kişisel Gelişim
 3. Mazeretim Var Asabiyim Ben

Mazeretim Var Asabiyim Ben

stres

MÖF’nün şarkısında da dediği gibi günümüzde hepimizin stresli veya sinirli olması için bir sürü nedeni var. Trafikte, günlük hayat koşturmalarında, özel hayatımızda karşılaştığımız dışsal ve içsel her türlü engelin etkisi bünyemizde kendisini ruhsal, fiziksel ya da duygusal olarak iyi olamama hali yani stres olarak belli ediyor.

Kronik bir sorun haline gelen bu iyi olamama hali karşısında bizler bazen mide problemleri, şiddetli baş ağrıları yaşıyoruz, bazen de kendimizi mutsuz, depresif ve çaresiz hissediyoruz. Bu döngü içerisinde “stres” hayatımızın kaçınılmaz bir gerçeği oluyor.

stres yönetimi

Stresi azaltmak için hepimizin kendimize göre çeşitli yöntemleri ve yolları vardır. Yine de stressiz bir yaşam hiçbirimiz için mümkün değildir. Bu sebeple yapılması gereken stressiz bir yaşamı ummak yerine, hayatımızda var olan ve kaçınılmaz stresi iyi yönetebilmeyi keşfetmektir.

Son zamanlarda çok sık duyduğumuz “Stres yönetimi” ile ilgili akılda tutulması gereken en önemli ve anahtar kelime “denge”dir. Türk Dil Kurumu tarafınfan denge “duygusal ve zihinsel uyum, istikrar” olarak tanımlanmaktadır. Bu tanımı da göz önünde bulundurarak stres yönetimi ile ilişkili olarak yaşamın dengesini düşünebiliriz. Stres yönetimi için önerilebilecek yöntem; birbirine zıtmış gibi görünen kavramların iç içe var olabilmesinin gerekliliğinin ve öneminin farkına varılmasıdır.

stres

Stresi yönetmek için uygulanabilecek yöntemler;

 • Sağlıklı ve düzenli beslenmek.
 • Spor yapmak.
 • Mümkün olan durumlarda stresin kaynağını en aza indirebilmek için kendimize değişik çözüm ve yöntemler belirlemek.
 • Kendimize yeni ve keyifli hobiler edinmek.
 • Yapmaktan keyif aldığımız aktiviteleri belirleyip, onları daha sık yapmak.
 • Durum ve olayları zorunluluk olarak görmektense onlara karşı istekli olmak.
 • Düzenli uyku alışkanlığı edinmek.
 • Sevdiğimiz insanlarla daha fazla vakit geçirmek.
 • Amaçlarımızı belirlemek ve bu konuda net olmak.

Günlük hayatımızın kaçınılmaz bir parçası haline gelen stresi hayatımızdan çıkaramıyorsak bizlere düşen görev stresi en iyi şekilde yönetmektir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *