«
  1. Anasayfa
  2. Kişisel Gelişim
  3. Hayatın Şifresini Çözmek

Hayatın Şifresini Çözmek

kisisel-gelisim-1024x782

Hayat bir mucizeden ibaret der hayatın şifresini çözenler… Peki nedir bu mucize öyle bir anda mı karşımıza çıkar? Yoksa bizim mi bulmamız gerekir? Ya bu mucizeler tamda hayatımızın içinde bizle birlikte uyum içinde yaşıyorsalar ve biz günlük koşturmalar, telaşlar, korkular içinde tam yanı başımızda olan mucizeleri kaçırıyorsak… Bu kadar telaşlı bir hayat içinde hayatın bize gösterdiklerini yakalamak zor. İlk olarak sakinleşmeli yaşadığımız her anın ve aldığımız her nefesin farkına varmalıyız.

Şimdi sevdiklerinizle gittiğiniz bir yeri düşünün, örneğin bir deniz kenarı hava güneşli güneş parlıyor adeta mis gibi deniz kokusu… Böyle bir ortamın size neler hissettirdiğini düşünün işte tam o an gerçekten farkında olduğunuz andır. Yaşamın mükemmelliğini fark ederiz ve işte bu anlarda beynimizde bizi kemiren korku, endişe ve telaşlar yoktur.

Hayatı bir bütün olarak görmeli ve ıskalamamalıyız. Elbette yaşam sadece mutluluktan ibaret değil üzüntüler hayal kırıklıkları olacaktır hayatta. Nasıl ki gündüz ile gece veya aydınlık ile karanlık bir bütünse, hayatta aynı şekilde bir bütündür. Önemli olan gündüzü sevdiğiniz kadar geceyi de sevmenizdir. Eğer en çaresiz anınızda bile karanlığı kabullenip ışığı görmeyi başarabilirseniz işte o zaman karanlık orada barınamaz.

Bazen kendimizi en derinde çaresiz hissederiz adını koyamadığımız yoğun bir boşluk hissi olur böyle zamanlarda. Hiç bir şey yapmak gelmez insanın içinden zaten yaptığınız hiç bir şey de keyif vermez. Bir anda ne olduğunu anlayamaz, neden böyle hissettiğimize anlam veremeyiz. Ancak unuttuğumuz şey hiç bir şeyin biranda olmadığıdır. Her şey zaman içerisinde oluşur, zaman gerekir bir oluşum için. Yaşadığımız şey hayatımızda bir çok şeyin yanlış gittiğini bedenimizin bize anlatıyor olmasıdır.

Eğer her günümüzü baş edilemez korku ve endişelerle geçirirsek maalesef anda yaşamaz anın tadını çıkartamayız. Hayatın bu koşturmasında ve stresinde bizi rahatlatacak, yanlış kararlar vermemizi engelleyecek bir yöntemden bahsetmek istiyorum. Adı hepimize çok yakın olmasına rağmen bir o kadarda uzak. Kaos içinde onu bile doğru dürüst alamıyoruz. Bahsettiğim şey sadece nefes. Hayatımızı devam edebilmemiz için gerekli tek şey belkide nefes! O olmadan yaşayamayız…

Nefesi nasıl alacağımızı öğrenerek hayatımızda bir sürü şeyi değiştirebiliriz. İnsanların başkaları için harcayabileceği çok vakti varken kendi için hiç vakti yoktur ve hep kendini pas geçip başkalarına yardım eder. O zaman hadi gelin hep birlikte ilk defa kendimiz için bir şeyler yapalım çünkü biz içimizde mutlu olmadan tam olmadan başkalarına yardım edemeyiz. Bırakın içinizden ışık saçılsın ve o ışık tüm çevrenizi aydınlatsın.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *