«
  1. Anasayfa
  2. Kişisel Gelişim
  3. Yürüyüş Şekliniz Ruh Halinize Yansıyor

Yürüyüş Şekliniz Ruh Halinize Yansıyor

ruh sağlığı

Kişilerin ruh hallerinin yürüyüşe yansıdığı gibi yürüyüş şekillerinin de ruh hallerini etkilediği Kanada’da yapılan bilimsel bir araştırma sonucunda kanıtlandı.

Mutlu olan kişilerin ileriye doğru yaylanarak, üzgün olan kişilerin ise omuzlarını düşürerek yürüdüğü daha önce yapılan bilimsel çalışmalar ile saptanmıştı. Ancak yapılan araştırmalar, bunun tam tersi olarak yürüyüş şeklinin de ruh halini etkilediğini ortaya koydu.

Kanada Gelişmiş Araştırmalar Enstitüsü CIFAR tarafından yürütülen araştırmanın, depresyon hastalarının tedavi sürecinde yeni iyileştirici yaklaşımların geliştirilebilmesine katkı sağlayabileceği bekleniyor.

ruh hali

Araştırmanın Yapılış Şekli;

Araştırmacılar “korkmuş”, ” sinirli” ve “hoş” gibi hem olumlu hem de olumsuz çağrışımlar yapan sözlerden oluşan bir listeyi katılımcılara göstererek seçtikleri katılımcılardan yürüyüş bandının üstünde yürümelerini istedi. Bu şekilde katılımcıların vücut duruşlarını ve yürüyüş biçimlerini saptadı.

Araştırma esnasında katılımcılara ekrandan yürüyüş biçimlerinin “mutlu” veya “bunalımlı” olmasına bağlı olarak sağa ve sola doğru hareket eden bir ibre gösteren araştırmacılar, ibrenin neye göre hareket ettiğinden habersiz olan katılımcıların bazılarından ibreyi sola diğerlerinden de sağa doğru hareket ettirmek için çaba göstermelerini istedi.

Araştırmacılar, ibreyi sola veya sağa doğru hareket ettirebilmek için ne yapmaları gerektiğini çabucak anlayan katılımcılardan kendilerine araştırmanın başında gösterilen listeden akıllarında kalan olumsuz ve olumlu kelimeleri yazmalarını istedi.

Araştırmanın sonunda katılımcılardan bunalımlı olan ve yürüyüş biçimini taklit eden kişilerin daha fazla olumsuz kelimeleri, diğer grupta yer alanların ise daha fazla olumlu kelimeleri hatırladığı tespit edildi. Araştırmacılar çıkan bu sonucun, bunalımlı yürüyüş şeklinin çok daha sıkıntılı bir ruh hali yarattığını kanıtladığını belirterek, durmaksızın devam etmekte olan bu döngünün kırılabilmesi durumunda bunalım içerisinde olan hastalara yardımcı olabilecek çok güçlü bir iyileştirici araca sahip olunabileceğini açıkladı.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *