«
  1. Anasayfa
  2. Cinsel Yaşam
  3. Fazla Seks Bu Hastalığa Yol Açıyor

Fazla Seks Bu Hastalığa Yol Açıyor

sistit

Cinsel ilişkiye kısa süre içinde çok sık girilmesi sonucu, doktorlar tarafından “balayı sistiti” adıyla tanımladıkları bu rahatsızlık bir çok kadında çok sık görülebiliyor.

Aynı idrar yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi ağrı ve yanma ile kendini hissettiren balayı sistiti, özellikle çok sık seks yapanlarda yoğunlukla rastlanıyor.

Yale Tıp Okulu jinekologu Dr. Mary Jane Minkin bu rahatsızlığı şu şekilde açıklamıştır. Üretra idrar kesesine doğru giden bir tüptür ve hemen vajinanın yan tarafındadır. Seks esnasında vajinada bulunan bakteriler üretreya taşınabilir ve hemen yakınındaki idrar kesesine ulaşması da çok zaman almayabilir. Bu taşınma süreci de maalesef bu tür enfeksiyon yaşanmasına yol açıyor. Fakat bu rahatsızlığın kısa zaman aralığında girilen fazla sayıda seks yüzünden meydana geldiğini de belirtiyor.

Örneğin bir gece içinde, kısa sürelerle en az 3 kere yapılan seks bu tür sonuçların meydana gelmesine neden olabiliyor. Doktorlar deride oluşan çatlak ve tahrişi önleyebilmek adına kayganlaştırıcı kullanılmasını öneriyor. Herhangi bir yanma veya ağrı hissedildiği takdirde cinsel ilişkiye bir süreliğine ara verilmesi ve bir jinekoloğa danışılması tavsiye ediliyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *