«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Diş Temizliği Deyip Geçmeyin

Diş Temizliği Deyip Geçmeyin

diş

Ağız ve diş konusu insanların en çok ihmal ettikleri sağlık konularıdır. Diş ve diş eti hastalıklarının hafife alınmaması gerekir. Problem ciddi olmadığı taktirde doktora gitme konusu göz ardı ediliyor. Dişleri düzenli fırçalamak ve bu işlemi alışkanlık haline getirmek diş temizliği ve diş sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Doğru fırça seçimi yaparak dişlerin düzenli ve nazik bir şekilde hasar vermeyecek şekilde fırçalanması gerekir.

Diş Fırçası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  • İdeal diş fırçası orta sertlikte olmalıdır. Bazı hassas dişler için yumuşak fırça önerilebilir. Diş eti ameliyatı olmuş hastalar belli bir süre yumuşak fırça kullanmalıdır.
  • Doğal kıllı olan fırçalar çok fazla su çektiği için fırçalamaya başladıktan sonra sahip olması gereken sertliği kaybedeceğinden fırçanın kılları naylon olmalıdır.
  • Küçük başlı diş fırçası kullanılmalıdır. Küçük başlı fırçalar arka bölgelere daha rahat ulaşmaya yardımcı olur.
  • Kıl demetlerinin fırça başının genişliğine göre 3 veya 4 sıra olması gerekir.
  • Diş fırçasının kılları düz kesimli veya yuvarlatılmış olmalıdır. Düz kesimli olmayan girintili çıkıntılı fırça başları düz kesimlere göre bakteri plağı temizliğinde hem daha az etkilidir hem de diş etinin çekilmesine sebep olur.

diş fırçası

Diş fırçası kullanırken dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri 3 ayda bir mutlaka fırçanın değiştirilmesi gerektiğidir. Diş fırçalarının kullanım ömrü vardır ve fırçanın kılları saga sola yatmışsa artık değiştirme zamanı gelmiş demektir.

Dişe verilen önem kadar dil yüzeyine de önem vermeyi unutmamak gerekir. Dil yüzeylerinde bakteri birikimi olabilir. Fırçaların bazılarında dil fırçalama yüzeyleri vardır bu yüzeyler kullanılabilir.

Dişlerin fırçalanması tek başına ağız hijyeninin sağlanması için yeterli değildir. Diş fırçalama işlemi bittikten sonra dişlerin birbirine temas ettiği ara yüzeyler diş ipi kullanılarak temizlenmelidir. Eğer ara yüzeylerde aralıklar var ise o zaman ara yüz fırçaları tercih edilmeli ve kullanılmalıdır. Bu işlem her aksam diş fırçalama işlemi bittikten sonra kesinlikle aksatmadan yapılmalıdır.

diş ipi

Diş Macunu Seçimi

Ağız hijyeninin sağlanması açısından vazgeçilmez ürünlerdir. Çeşitli maddelerin karışımlarından oluşan diş macunları diş fırçaları kadar önemlidir. Nemlendirici, özel etkili maddeler, aşındırıcı, temizleyici, aromatik maddeler, yüksek aktif maddeler ve koruyucu maddeler gibi bir sürü çeşit vardır. Günümüzde sıkça duyduğumuz anti tartar ve anti plak etkili dişin hassasiyetini azaltan diş macunları son yıllarda sıklıkla kullanılmaktadır. Farklı ihtiyaçları karşılayan diş macunları vardır. Bunlar; hassasiyeti önleyen, çürüğü engelleyen ve ağız kokusunu giderenlerdir. Diş macunu seçerken ağız sağlığının durumu göz önünde bulundurulmalı ve diş doktoru tarafından önerilmelidir.

Ağız temizliğinde önemli olan diş fırçasının doğru ve etkili biçimde kullanılmasıdır. Diş macunları sadece yardımcı ürünlerdir. Diş fırçasının doğru yöntemler ile kullanılması çürüğün ve diş eti hastalıklarının oluşmasına engel olur.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *