«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Eklem Ağrılarının İlacı Kemikli Et Suyu

Eklem Ağrılarının İlacı Kemikli Et Suyu

kemik ağrısı

Dr. Sinan Akkurt, günümüzün en fazla şikayet edilen sağlık sorunları arasında yer alan bel, omuz, diz ve bilek ağrılarına sebebiyet veren nedenlerin başında aşırı kilo ile birlikte hareketsiz yaşam şeklinin geldiğine dikkat çekiyor. Akkurt, bu etkenlerin yanına karbonhidrat ağırlıklı beslenmenin de gelmesi ile birlikte, bu üç etkenin de birbirini daha fazla tetiklediğini belirtiyor. “Yanlış beslendikçe kilo alıyoruz, kilo aldıkça da hareketsizleşiyoruz. Kemik suyu, sakatatlar gibi kıkırdak, kas, kemik ve ten donlarımızın ana ihtiyaç maddelerini unuttuk.” dedi. Dr. Akkurt, özellikle eklem ağrıları olanlara kalsiyum, hiyalüronik asit ve kolajen kazanmaları için kemikli et ve sakatat tüketmelerini önerdi.

Aşırı kilo ve hareketsizlik eklem ağrılarını tetikliyor

Eklem ağrılarının bilgisayar / televizyon başında saatlerce hareketsiz oturmaya, aşırı ağırlık kaldırmaya, genel olarak hareketsiz bir yaşam şekli benimsemeye ya da ilerleyen yaşa bağlı olarak da artabileceğini dile getiren Dr. Akkurt, uzun süre geçmeyen ve belli bir bölgede yoğunlaşan ağrılarda doktora başvurulması gerektiğini dile getirdi. “Eklemlerimiz bir yandan iyi beslenmeme yüzünden zayıflarken, diğer yandan da alınan fazla kilolar nedeniyle aşırı yüke maruz kalırlar. Uzun süre spor yapmadıktan sonra birden aklımıza spor yapmak geldiğinde ise onları daha fazla yaralarız. Hele ki işe koşu ile başlıyorsak” diyen Dr. Akkurt, sözlerini şöyle sürdürdü: “En faydalısı ve sağlıklı olanı genç ineğin kaval kemiğinde bulunan kemik iliğidir. Kemik iliği kemiğin içinde bulanan, beyaz, yağa benzer, atalarımızın sofralarından eksik etmediği ama bizim unuttuğumuz bir maddedir. Kaynatılarak suyu tüketildiği zaman vücudumuza müthiş bir destek sağlar. 500-1000 kiloluk hayvanı ayakta tutan bu madde bizi de ayakta tutacaktır.”

Kemik iliğinin sağlamış olduğu faydaların saymakla bitmeyeceğini öne süren Dr. Akkurt, yaşlanmaya bağlı diz kapaklarındaki kemik erimeleri, eklem ağrıları, sıvı eksikliği, kış hastalıkları, ameliyat yaraları, kırık, saç dökülmeleri, çıkıklarla mücadelede çok büyük destek olduğunu vurguladı.

Eklem Ağrılarından Korunmak İçin Isınmadan Spor Yapmaya Başlamayın!

Eklem ağrıları ile mücadelede inek sütü yerine keçi sütünden mamül yoğurt, kefir, yeşil yapraklı taze sebzeler, peynir, yeşil çay, badem, yumurta ve balık gibi besinlerin de şifalı olacağına parmak basan Dr. Akkurt, buğday, şeker ve inek sütünden uzak durulması gerektiğinin de altını çizdi.

Hareketli bir yaşam için ilk olarak koşu veya ağırlık kaldırmanın akla gelmesinin de yanlış olduğunu dile getiren Dr. Akkurt, günlük yarım saatlik açık hava yürüyüşlerinin, gideceğimiz yerden bir durak önce inip bunu yürüyüş fırsatına çevirmenin, asansör yerine merdiven tercih etmenin başlangıç için yeterli olacağını söyledi.

Eklem ağrılarının tedavisinde ilaç ve cerrahi uygulamaların dışında doktor gözetiminde PRP, kaplıca suyunun kullanılabileceğini, biorezonans metodundan yararlanılabileceğini ifade etti.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *