«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Yemeğin Üstüne Çay İçmeyin!

Yemeğin Üstüne Çay İçmeyin!

çay

Özellikle Türkiye’de çok yaygın olan kansızlık ve demir eksikliği şikayetlerini artıran unsurların başında fazla çay, işlenmiş gıda ve kahve tüketimi ile yetersiz beslenmenin geldiğini söyleyen Dr. Sinan Akkurt, yemekten hemen sonra çay içilmesinin demir emilimini engelleyen bir alışkanlık olduğunu ifade etti.

Demir eksikliği olanların sürekli sinirli ve halsiz hissedebileceklerini, aynı zamanda da kilo vermekte zorlanacaklarını kaydeden Dr. Akkurt, bu şikayeti olanlara et, balık, koyu yeşil yapraklı sebzeler, yürek, karaciğer, kurubaklagiller, dalak, yumurta, pekmez, fındık, turunçgil ve kuru meyvelerden zengin bir beslenme programı uygulamalarını ve günde 15 dakika kadar da güneşlenmelerini önerdi.

Dr. Sinan Akkurt, sürekli nedensiz halsizlik, sinirlilik ve yorgunluk hali yanında çarpıntı, bulantı, baş ağrısı, soluk ten rengi, el ve ayakların soğukluğu gibi bir takım belirtilerin kansızlığa işaret edebileceğini de sözlerine ekledi. Bu durumda muhakkak bir hekime başvurulması ve nedenin ne olduğunun saptanması gerektiğini dile getirirken, kansızlığın en yaygın sebebinin demir eksikliği olduğuna dikkat çekti.

Dr. Akkurt, demir eksikliğine bağlı olarak kansızlığın tanısının basit bir kan testi ile rahatlıkla konabileceğini belirterek, alyuvarların ortalama büyüklüklerinin azalmış olmasının ve hematokrit ile hemoglobin değerlerinin normalin altına inmiş olmasının demir eksikliği anemisi tanısı koymak için yeterli olacağını söyledi.

Özellikle sabahları 2 ile 3 tatlı kaşığı kadar keçiboynuzu pekmezinin tüketilmesi ile önemli demir takviyesi sağlanabileceğini kaydeden Dr. Sinan Akkurt, dut ve üzümün; hem B12, demir hem de folik asit açısından zengin içerikleri ile kansızlığa ilaç gibi geleceğini dile getirdi. Bunların yanı sıra doktorun önereceği ilaç takviyesi ile de kansızlığı kısa sürede kontrol altına almanın mümkün olduğu belirtiliyor. Dr. Sinan Akkurt, “Sık rastlandığı için sıradan bir durum olarak algılamamalı ve kesinlikle ihmal edilmemeli. Önemli olan erken tanı ve erken müdahaledir.” dedi.

Demir eksikliği kilo aldırıyor

Tıpkı adeno virüsünde ya da insülin direncinde olduğu gibi demir eksikliği olanların da kilo vermekte zorluk yaşayacağını açıklayan Dr. Sinan Akkurt, “Demir eksikliği hormonal dengesizliğe sebep olarak dolaylı yoldan kilo alımına yol açar. Vücudunuzda eğer demir eksikliği varsa istediğiniz kadar diyet veya spor yapsanız bile kesinlikle kilo veremezsiniz.” dedi.

Demir eksikliğine bağlı olarak kansızlığın daha fazla kadınlarda görüldüğüne de dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt, demir eksikliğinin kontrol altına alınmaması durumunda hafıza kaybına, depresyona, odaklanma sorununa, gelişim çağındaki bireylerde gelişim geriliğine ve bağışıklığın güçsüz düşmesine yol açabileceğini kaydetti.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *