«
  1. Anasayfa
  2. Egzersiz
  3. Doğru Squat Egzersizi

Doğru Squat Egzersizi

squat

Squat hareketi her sporcunun vazgeçilmez hareketidir ve mutlaka antrenman programlarında yer alır. Bütün vücudu çalıştıran bu mükemmel egzersiz aynı zamanda vücut geliştirme ve kuvvet kazanma egzersizlerinin baş tacıdır. Squat, kaslar arasında gerçekleşen koordinasyonu ve sinir sistemini mükemmelleştiren bir harekettir. Fakat aynı deadliftte olduğu gibi, squat hareketini yaparken de tekniği doğru şekilde yapılmalıdır. Aksi takdirde sakatlanmalar yaşanabilir. Bu yazımız squat hareketini en doğru şekilde yapmanızı sağlayacaktır.

*Squat hareketi hangi kasları çalıştırır?

Bu egzersiz aktif bir şekilde arka bacakları, ön bacakları, kalçayı ve pasif bir şekilde baldırı, beli, karın kaslarını ve sırtı çalıştırır.

squat

Squat Nasıl Yapılır?

  • Basenleriniz tamamen yere paralel gelecek şekilde çömelin.
  • Dizlerinizin ayak parmak uçlarınızı geçmemesine özen gösterin. Böylelikle sırtınızın dik olmasını sağlar, kalçanızın hareketlerini daha rahat kontrol altına alabilirsiniz.
  • Squat egzersizi yaparken kambur durmamaya dikkat edin. Kambur durmamanın en kolay yolu ise kafanızı egzersiz boyunca sürekli dik konumda tutmaktır.
  • Bacaklarınızı kalçanızın genişliğinde açın. Dengenizi sağlayabilmeniz için bacaklarınızı kalça genişliğinde ve ayak parmak uçlarınızı da hafifçe dışa dönük tutun.
Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *