«
  1. Anasayfa
  2. Anne Çocuk
  3. Uyusunda Büyüsün

Uyusunda Büyüsün

bebeğin gelişimi

Anneler genellikle bebeklerinin beslenmesine çok dikkat etmektedirler. Oysa ki beslenme kadar önemli olan başka bir nokta uykudur. Bebeğin gelişimi için kesintisiz ve kaliteli bir gece uykusu gereklidir. Kaliteli gece uykusu aynı zamanda bebeklerin beyin gelişimi için de çok önemli rol oynar. Anne rahmindeki ve doğum sonrası ilk aylar bir insanın yaşamı boyunca en hızlı geliştiği dönemdir. Enerji depolarının yenilenmesi, bebeğin gün boyu öğrenilen bilgilerin düzenlenmesi ve ertesi güne zinde, öğrenmeye açık ve mutlu başlaması için bebeğin mükemmel bir gece uykusuna ihtiyacı vardır. Bebeğin uykusunun düzenli olması ve uyku alışkanlığı kazanması için profesyonel yardım almak olabilecek problemlerin önlenmesini sağlar.

uyusunda büyüsün

Özellikle 0-3 yaş dönemi bebeklerin beyin gelişimi için oldukça önemlidir. Bebeklerin zihinsel gelişimleri ve sağlıklı büyümeleri için hayati ve kritik önem taşıyan 0-3 yaş döneminde bebeklerin beyin gelişiminin %80’i tamamlanır ve nerdeyse yetişkinlikteki büyüklüğe ulaşır. Bu sebepten dolayı gece uykuları kesintisiz olmalıdır. REM uykuları bebeklerin beyin gelişimi bakımından çok önemlidir. Uyku zamanla öğrenilen bir alışkanlık olduğundan bebeğiniz bir süre sonra uykuya dalmayı ve uykuya devam etmeyi öğrenececektir. Bunun için sizing yardımınıza ihtiyacı vardır. Yapılması gereken bebeğin tek başına uykuya dalabilmesine, uykuyu devam etmesine ve uykudan keyif almasına yardımcı olmanızdır. Fiziksel açıdan vücudun ihtiyaç duyduğu ve aynı zamanda duygusal açıdan çok fazla beceri gerçekleştirme olanağı bulduğu dönem uyku dönemidir. Bu beceriler; kendini sakinleştirebilme, anneden ayrılabilme ve ilerleyen yaşlarla birlikte kaygılarıyla başa çıkabilme becerileridir.

uyuyan bebek
Uyku süresi yaşlara göre farklılık göstermesine rağmen en az 3-4 kere uyanırlar. Bebeklerin uykusu hem yetişkinlerden hem de çocuklardan çok farklıdır. Bebekler derin uykuya dalmadan önce yaklaşık 20 dakika hafif uyku dönemine girerler. Bu sebeple yatağa konmalarıyla birlikte hemen uyanabilirler. Fakat hafif uyku süresinde birkaç ay sonra azalma olur. Onlar için hazırlanan konforlu ortam ve uyku düzeni kendilerini güvende hissetmeleri için oldukça önemlidir. Çocuk her gün aynı saatte yatmalıdır. Uyku öncesinde rahatlaması için banyo yaptırılabilir. Bebeklikten itibaren uyumasına yardımcı olacak bir uyku arkadaşı düşünebilirsiniz. Çocuğun uykuya hazırlanması hafif bir ışık eşliğinde, pijamasını giydirme, masal anlatma şeklinde olabilir. Çocuğunuzu okşayıp ve onu iyi geceler öpücüğü verip uykuya hazırlayablirsiniz. Ona vereceğiniz öpücük çocuk için güven ve sevgiyi ifade eder. Çocuğunuz uykuya dalsa bile iyi geceler öpücüğünü verin. Çocuğun kendini değerli hissetmesi için önemlidir. Çocuğunuzun büyümesinde uykunun değeri ve rolü oldukça fazladır.

Tüm çocukların sevgiyle uykuya dalması ve sağlıklı bir yaşam sürmesi dileğiyle…

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *