«
  1. Anasayfa
  2. Anne Çocuk
  3. Çocuklarda Diş Sağlığının Önemi Nedir?

Çocuklarda Diş Sağlığının Önemi Nedir?

çocuklarda diş sağlığı
Bebek ve çocuklarda diş sağlığı son derece önemlidir. Çocuk ve bebeklerin dişlerinde çürük oluşumunun en büyük faktörleri arasında ise beslenme, diş yapısı ve ağız bakımı yer alıyor. Ortaya çıkan çürük sorunlarının muhakkak gecikmeden tedavi edilmesi ve sorunların öncelikle kaynağının bulunması gerekmektedir.
Süt dişlerinin yapısı daimi dişlere göre çürüğe çok daha yatkındır. Ayrıca çocuklarda çürük yapma riski yüksek olan karbonhidrat ve şeker tüketimi yetişkinlere göre daha fazladır. Bu sebeple yapısı zayıf olan süt dişleri hızlı bir şekilde çürüme eğilimine geçebilir. Bu aşamada ebeveynlere fazlası ile iş düşüyor diyebiliriz. Çocuklarınızın diş sağlığını koruyabilmek için süt dişleri bakımını çok iyi yapmaya özen göstermeniz gerekiyor.

Çocukların Diş ve Ağız Bakımında Olmazsa Olmaz Kriter Fırçalama Alışkanlığı

Çocuklarınızın düzenli bir şekilde dişlerini fırçalayabilmeleri için onları yönlendirerek işe başlayabilirsiniz. Doğru ağız bakım kurallarını çocuğunuza ne kadar erken yaşlarda öğretirseniz, onun sağlığı için o kadar önemli bir yatırım yapmış olursunuz. Öncelikle kendi dişlerinize iyi bakarak, ağız sağlığının önemli olduğu mesajını çocuğunuza verebilir ve çocuğunuza iyi birer örnek olabilirsiniz. Ayrıca diş fırçalama işlemini eğlenceli bir hale getirebilir ve çocuğunuzla birlikte kendi dişlerinizi fırçalayarak onları teşvik edebilirsiniz.

Çocuklarda süt dişleri daimi dişler için gerekli yeri muhafaza etmeye yarıyor. Süt dişleri çocuğun hem estetik görüntüsünü etkiler hem de psikolojisini bozarak kendine olan güvenini bozan bir etken olabilir. Bunları önleyebilmek için süt dişlerinin bakımı özenle yapılmalıdır.

Süt Dişlerinin Sağlamış Olduğu Avantajlar Nelerdir?

  • Çocuğunuzun doğru bir şekilde konuşmasına yardımcı olur,
  • Daimi dişlerin asıl yerlerine yerleşebilmeleri konusunda rehberlik eder,
  • Çocuğunuzun yiyecekleri çiğnemesine ve ısırmasına yardımcı olur.

Tüm bu etkenleri göz önünde bulundurarak bebeklerinizin ve çocuklarınızın süt dişlerine en iyi şekilde bakmanız oldukça önemli bir detaydır. O zaman çocuğunuzu markete götürerek istediği diş fırçasını almasını sağlayarak işe başlamaya ne dersiniz?