«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Çıplak Uyuyun, Kalori Yakın

Çıplak Uyuyun, Kalori Yakın

çıplak uyumak

Dr. Chris Idzikowski (Edinburg Uyku Merkezi Direktörü), yaptığı araştırmalar sonucunda insan vücut sıcaklığının gece 11’de en yüksek seviyeye ulaştığını, sabaha karşı 4’te ise en düşük değerlere ulaştığını açıkladı.

Şaşırtıcı belki ama gerçek! ABD’de yapılan bu araştırmalarla çıplak uyumanın kalori yakmadaki etkisi de belirlendi. Çıplak uyumanın kalori ile ilişkisini neticelendirmek adına 5 sağlıklı kişiyi, ilk ay 24 derece sıcaklığa sahip bir odada, ikinci ay 19 derecede, üçüncü ay tekrar 24 derecede ve son olarak beşinci ay 27 derecedeki odalarda uyuttular. Bire bir aynı şekilde beslenen bu 5 kişinin, oda sıcaklığına göre insulin değerlerindeki ve kalori harcamalarındaki değişkenlik dikkat çekiciydi. Yapılan bu araştırma sonrasında daha soğuk yatak odasında uyuyanların insulin hassasiyetinin çok daha gelişmiş olduğu ve daha çok kalori yaktığı saptanmış oldu.

Ayrıca vücut ısısı beynin istediği dereceye ulaşamadığında kişi uyumakta zorlanıyor ve huzursuz bir uyku ile geceyi geçirmek zorunda kalıyor. Bu durumdan dolayı çıplak uyumak, vücudun ısısını düşürdüğünden beyni rahatlatıyor ve kişinin çok daha deliksiz, huzurlu uyumasını sağlıyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *