«
  1. Anasayfa
  2. Faydalı Bilgiler
  3. Suçluluk Duymana Gerek Yok!

Suçluluk Duymana Gerek Yok!

çikolata

Yapılan araştırmalar sonucunda çikolata tüketen kadınlar hem çok haz duyuyor hem de aynı zamanda suçluluk duygusuna kapılıyor. Hiç üzülmenize gerek yok, bu suçluluk duygusundan kurtulmanın bir yolu var.

Gerçek bitter çikolata; içinde bulunan kakao tozu, kakao yağı ve şekerin dışında doğal mikro besinler bakımından da oldukça zengindir. Siz seçiminizi en az yüzde 60 kakao içeren bitter çikolatadan yana yaparsanız suçluluk duymadan rahatça çikolatanın verdiği hazzı keyifle yaşayabilirsiniz. Sütlü çikolata da ise çok daha fazla şeker ve yağ bulunuyor. Beyaz çikolatanın ise size hiç bir faydası yok. Hatta size bir müjde! Gün içinde tüketiceğiniz ortalama iki küçük parça kare bitter çikolatanın faydası olduğunu biliyor muydunuz? Keyifle yenilen bitter çikolatanın vücudunuza yaptıklarına birlikte bakalım.

çikolata

  • Kalp: Kakaonun acı olmasına neden olan birleşenlerden epikateş kan basıncının düşmesini sağlıyor. Haftada ortlama 60 gram tüketilen bitter çikolata, felç riskini %20 azaltıyor.
  • Kilo Kaybı: Çikolata sevenleri fazlasıyla mutlu edecek bir araştırmaya göre, düzenli çikolata tüketenlerin hiç tüketmeyenlere göre daha zayıf oldukları kanıtlanmış. Tabiki de herzaman denildiği gibi herşeyin fazlası zarar, az ve kontrollü tüketmekte fayda var.
  • Beyin: Beyne giden kan akışını arttıran Polifenol ismi verilen kakao antioksidanları zekayı ve hafızayı geliştiriyor. Kişi başı çikolata tüketiminin fazla olduğu ülkelerin zeka yönünden yüksek olduğu kanıtlanmış.
  • Enerji: Epikateş, hücrelerin mitokondriyal işlevinin güçlenmesine yardımcı oluyor. Yani; çikolata tüketen bir bireyin vücudunda daha fazla enerji depolanıyor.
  • Tatlı Krizi: Çikolata tüketilen zamanlarda daha fazlasının istenmesinin sebebi beynin ön lobu , yani ödül merkezi olarak adlandırılan bölge fazlasıyla harekete geçerek daha fazla yeme ihtiyacı uyandırmasıdır. Bu sebeple günlük az miktarda tüketilen bitter çikolata tatlı krizine girmenizi de önleyecektir.
  • Ruh Hali: Doğal endorfin hormonunun tetiklenmesini sağlayan kakao yağı aynı zamanda rahatlayıcı etkisi olan anandamid adlı beyin kimyasalının salgılanmasını da sağlıyor. Böylelikle vücudunuzda mutluluk hormonunu en üst seviyede yaşamanıza olanak sunuyor.
Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *